Generálna prokuratúra zrušila Ficovi, Kaliňákovi, Gašparovi a Bödörovi obvinenia v kauze Súmrak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prvý námestník Generálnej prokuratúry Jozef Kandera v kauze Súmrak zrušil cez paragraf 363 Trestného poriadku obvinenia všetkých štyroch obvinených. Urobil tak v tesnom závere vyšetrovania. Informoval o tom Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Obvinenie zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny sa týkalo ex-ministra vnútra Roberta Kaliňáka a vtedajšieho premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica. Ten mal na krku aj obvinenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka poveril Jozefa Kanderu rozhodnutím v tejto veci, pretože ju mal dôkladne naštudovanú. „Rozhodol tak, že zrušil právoplatné uznesenie prokurátora špeciálnej prokuratúry, ktorý zamietol sťažnosti obvinených. Zrušil aj konanie, ktoré mu (obvineniu pozn. red.) predchádzalo, v časti vznesenia obvinenia voči všetkým štyrom obvineným, ako aj začatie trestného stíhania v bode 1 pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny,“ povedal Žilinka.  

Fico a Kaliňák čelili, spolu s bývalým šéfom polície Tiborom Gašparom a podnikateľom Norbertom Bödörom, aj obvineniu z ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Prečítajte si tiež:

Zločinecká skupina​

Obvinení zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny boli Robert Fico a Robert Kaliňák. Fico mal byť podľa polície hlavou zločineckej skupiny, ktorej cieľom bola údajne diskreditácia politických oponentov. Podľa Jozefa Kanderu v opise skutku chýbajú základné veci, ako napríklad obdobie a miesto, kde malo k zosnovaniu zločineckej skupiny dôjsť.

„Rovnako absentuje aj vymedzenie obdobia, v ktorom mali v tejto skupine pôsobiť už ako jej členovia, vymedzenie miesta, na ktorom mala zločinecká skupina v rámci územia Slovenskej republiky pôsobiť a podobne,“ vysvetlil s tým, že opis skutku obsahoval neurčité, nejasné, všeobecné a domnelé konštatovania. Podľa Kanderu nie je jednoznačné ani to, či išlo o zločineckú skupinu.

Prečítajte si tiež:

Daňové tajomstvo 

Robert Fico a Robert Kaliňák sa mali prostredníctvom diskreditačných kampaní snažiť likvidovať politických oponentov, napríklad ex-prezidenta Andreja Kisku či súčasného ministra financií Igora Matoviča. Zneužívať na to mali políciu či finančnú správu. Použiť na to mali údaje z daňových priznaní.

Podľa popisu skutku mali byť informácie vyzvedané od bývalého riaditeľa finančnej správy Františka Imreczeho. Ten ich zabezpečil od bývalého generálneho riaditeľa daňovej a colnej sekcie finančnej správy Daniela Čecha a od Ľudovíta Makóa, ktorý bol v tom čase šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy. Všetci traja už vo veci vypovedali proti predstaviteľom Smeru-SD.

Prvý námestník Generálnej prokuratúry podotkol, že podľa zákona je správcom dane - teda ten, kto pri správe daní vykonáva úkony - daňový úrad, colný úrad a obec. „Ani jeden z funkcionárov, ktorí mali vyzvedať a poskytnúť údaje o tom údajnom daňovom tajomstve, nebol v pozícii správcu dane. Čiže nemali prístup k takýmto údajom,“ odôvodnil Kandera. 

Prečítajte si tiež:

Kandera zároveň podotkol, že v obvinení nie je jasne uvedené, komu mala skupina škodiť - či osobne Igorovi Matovičovi alebo jeho firme RegionPress.

Jozef Kandera zároveň zrušil aj obvinenie Roberta Fica, ktorý sa mal ako vtedajší premiér dopustiť prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. V tomto prípade námestník spochybňoval, či Fico mohol zneužiť svoje právomoci. „Zákonom je presne stanovené, aké právomoci má predseda vlády. Predseda vlády nemá ale žiadne kompetencie a právomoci smerom k okolnostiam, ktoré tvoria predmet daňového tajomstva,“ skonštatoval. 

Spolu s nimi boli obvinení aj policajný ex-prezident Tibor Gašpar a oligarcha Norbert Bödör. Štvorica čelila aj obvineniu z ohrozenia obchodného a bankového tajomstva. Všetky tieto obvinenia boli z rozhodnutia Jozefa Kanderu zrušené.

Prečítajte si tiež:

Vinu celý čas odmietajú

Oligarcha Norbert Bödör Televízii Markíza poskytol vyjadrenie. „Rozhodnutie GP SR vnímam ako potvrdenie mojej obhajoby, v rámci ktorej poukazujem na závažné nezrovnalosti obvinení vznesených proti mojej osobe a ignorovanie elementárnych procesných pravidiel a základných ľudských práv zo strany príslušníkov NAKA BA2 a UŠP GP SR,“ napísal.

V minulosti senát Ústavného súdu konštatoval porušenie jeho ústavného práva na zákonného sudcu a porušenie zásady prezumpcie neviny. Bödör dodal, že sa zákonným spôsobom bráni a bude v tom so svojimi obhajcami naďalej pokračovať.

Fico sa viackrát vyjadril, že ani netuší, z čoho je obvinený. V reakcii na rozhodnutie Generálnej prokuratúry vyhlásil, že skupina vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov mala podľa neho za úlohu zlikvidovať súčasnú opozíciu. „Veď nás chceli pozatvárať na dvanásť rokov väzenia. Robert Kaliňák strávil niekoľko týždňov vo väzbe. A keby Národná rada rozhodla o mojej väzbe, tak tam sedím do roku 2023, lebo si to želala koalícia,“ rozhorčil sa šéf opozičného Smeru-SD.

Na tlačovej besede sa pýtal, kto sa všetkým štyrom ospravedlní. „Správali sa ku mne ako k psovi. Zobrali mi zbrojný preukaz, lebo že som vraj nebezpečný páchateľ, ktorý ohrozuje tento štát. Čakal som každý deň, kedy mi urobia previerky, kedy mi urobia domovú prehliadku. A dnes sa dozvieme, čo to je za nezmysel,“ dodal Fico.

Prečítajte si tiež:

Niekdajší minister vnútra Robert Kaliňák reagoval, že Generálna prokuratúra nemohla rozhodnúť inak. Uznesenie o vznesení obvinenia malo podľa neho vážne pochybenia. Zopakoval slová o politickej objednávke trestného stíhania. „Tento návrh bol odsúdený na zánik,“ vyjadril sa pre TASR.

Ešte nie je koniec

Prvý námestník Generálnej prokuratúry Jozef Kandera zrušil obvinenia vo finálnej fáze vyšetrovania. Generálny prokurátor Maroš Žilinka však upozornil, že to nie je bodka za prípadom. 

„Rozhodnutím bolo zároveň prikázané vyšetrovateľovi Prezídia policajného zboru, aby vo veci znovu konal a rozhodol,“ uzavrel.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti