Čakacie lehoty na termín u odborníka? Trvá to dlhé mesiace a mnohé deti sa pomoci ani nedožijú

Čakacie lehoty na termín u odborníka? Trvá to dlhé mesiace a mnohé deti sa pomoci ani nedožijú
Ilustračná snímka. Zdroj: TV Markíza

Keď je problém v duši, pomoc je potrebná, hneď ako nastane. Nasledujúci príbeh však alarmujúco a veľmi reálne vykresľuje súčasnú situáciu v poskytovaní pomoci deťom s duševnými ťažkosťami.

Čakacie lehoty na termín u odborníka? Trvá to dlhé dlhé mesiace a mnohé deti sa pomoci, žiaľ, ani nedožijú. Taká je realita na Slovensku. Vytrvať, nevzdávať sa, neúnavne hľadať a búchať na dvere – to jediné zostáva zúfalým rodičom a deťom volajúcim o pomoc. A dúfať, že nebude neskoro.

Svoje o tom vie aj rodina, ktorej príbeh sme – pod podmienkou zachovania anonymity – odvysielali v magazíne Reflex: 

​Na jednej strane sú zúfalí rodičia, ktorí hľadajú odbornú pomoc pre svoje deti doslova ako ihlu v kope sena. Na Slovensku sú miesta, kde psychológ či detský psychiater vôbec nie sú. K najbližšiemu sú to v najlepšom prípade desiatky kilometrov, ak vôbec dostanú termín.

Liga za duševné zdravie a Nadácia Markíza sa usilujú zvýšiť dostupnosť pomoci pre deti, ktoré to potrebujú a zároveň pomôcť aj psychoterapeutom, ktorí často pracujú za dobré slovo. Na zúfalú situáciu roky poukazujú mnohí špecialisti. A dnes je čas napraviť, čo sa dlho zanedbávalo.

Viac sa dozviete v druhej časti reportáže z magazínu Reflex:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reflex

Dôležité udalosti