Politici reagujú na prejav Čaputovej: Niektorí s ňou súhlasia, ďalší sa voči jej slovám ohradili

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla v utorok v Národnej rade SR svoju správu o stave republiky. Upozornila v nej aj na hrozbu, že politická kríza prerastie do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude podľa nej lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov.

Na správu už reagoval premiér Eduard Heger (OĽANO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) či Veronika Remišová (Za ľudí), ako aj opoziční Richard Sulík (SaS), Robert Fico (Smer-SD) či nezaradený poslanec Peter Pellegrini (Hlas-SD).

Prečítajte si tiež:

Premiér ocenil apel na prijatie rozpočtu

Premiér Eduard Heger (OĽANO) ocenil, že prezidentka Zuzana Čaputová v správe o stave republiky apelovala na prijatie štátneho rozpočtu na budúci rok. Súhlasí s prezidentkou, že Slovensko čelí hybridným hrozbám, na ktorých zvládnutie nebolo pripravené.

K polarizácii spoločnosti podľa neho prispieva najmä populizmus. „Spoločnosť je výrazne polarizovaná. Príčiny môžeme hľadať v krízach, ktorými si posledné dva roky prechádzame. K polarizácii však hlavne prispieva populizmus, ktorý hoci je súčasťou politického zápasu, dnes jeho používanie predstavuje hazard s negatívnymi náladami. Práve tu vidím našu spoločnú úlohu s pani prezidentkou, aby sme spoločne pôsobili na zmenu k lepšiemu," uviedol Heger.

Ako poznamenal, správu prezidentky vníma kontexte toho, že jej zmyslom má byť kritický pohľad na aktuálne dianie v krajine. „Prezidentka však aj ocenila zásadné reformy, ktoré sa nám podarilo prijať v oblasti zdravotníctva, školstva, justície či ochrany prírody. Zároveň vyzdvihla kvalitu Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorý je kľúčovým zdrojom obnovy krajiny po období pandémie," skonštatoval.

Premiér si myslí, že na mnohé výzvy pomenované prezidentkou už vláda reagovala.

Rozpočtové provizórium považuje premiér v tomto momente za najhoršiu možnosť. Potvrdil slová prezidentky, že šírenie nenávisti a strachu v rámci politického zápasu jednou konkrétnou politickou stranou je nebezpečný hazard s náladami a emóciami v spoločnosti.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

​Kollár s niektorými pasážami nesúhlasil

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) nesúhlasil s niektorými pasážami správy o stave republiky, ktorú v pléne parlamentu predniesla prezidentka Zuzana Čaputová. Nekonkretizoval ich však.

Víta, že hlava štátu ocenila niektoré reformy vlády. „S niektorými pasážami súhlasím, za ktoré jej chcem poďakovať, a s niektorými nesúhlasím," povedal Kollár.

Nepovedal, s čím konkrétne nesúhlasí. „Nechcem to pomenovať, máme dosť problémov v krajine, nechcem aj ja rozoštvávať a robiť politiku zo správy, ktorú predniesla prezidentka," podotkol.

Prečítajte si tiež:

K výzvam sa treba postaviť čelom, reagovalo Za ľudí

Na chybách sa treba poučiť a k výzvam sa treba postaviť čelom. Uviedla to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na správu prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky.

„Prezidentka dnes hovorila o mnohých veciach, ktoré by mohli fungovať lepšie. O tom nikto nepochybuje, každý človek, ktorý sa usiluje o verejné dobro, vie, že na chybách sa treba poučiť, k výzvam sa treba postaviť čelom a vždy je priestor na zlepšenie," skonštatovala na sociálnej sieti.

Remišová v tejto súvislosti zdôraznila, že súčasná vláda čelí bezprecedentným krízam. „V tejto situácii je snom každého populistického politika sedieť v opozícii a hovoriť, čo by sa malo robiť lepšie," podotkla.

Ocenila tiež, že prezidentka v správe zdôraznila dôležitosť schválenia budúcoročného štátneho rozpočtu. „V čase celosvetovej inflácie a energetickej krízy, v čase vojny za našimi hranicami nie je dôležité, aké má kto politické tričko. Dôležití sú ľudia na Slovensku a pomoc štátu ľuďom a firmám, aby sme spoločne dokázali dobre zvládnuť ťažké časy, ktoré prežívame," doplnila.

Podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga na margo prezidentkinej správy skonštatoval, že vážnosť situácie všetci vnímajú. „Som veľmi rád, že v priebehu stredy predstavíme pomoc domácnostiam," povedal.

Súhlasí tiež so slovami Čaputovej, že je potrebné, aby vyšetrovania pokračovali a aby neboli orgány činné v trestnom konaní atakované.

Prezidentka vystihla náladu, tvrdí Sulík

„Dnešný prejav prezidentky Zuzany Čaputovej potvrdil, že táto vláda stratila dôvod na existenciu. Pani prezidentka jasne pomenovala, ako a v čom vláda zlyháva,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Exminister hospodárstva si myslí, že prezidentka vystihla nálady v spoločnosti.

Sulíka počas prejavu potešilo, že tie reformy, ktoré vyzdvihla, pripravovali najmä ministri za stranu SaS.

„Dnes je to naozaj katastrofa kam sa len pozriete,“ skonštatoval Sulík.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Fico sa ohradil voči slovám prezidentky

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico sa ohradil voči slovám prezidentky Zuzany Čaputovej smerom k opozícii. Podľa neho ukázala, že stojí na strane koalície.

Uviedol to na tlačovej konferencii. „Priamo zaútočila na stranu Smer-SD tým, keď komentovala naše úsilie poukazovať na hrubé porušovanie princípov právneho štátu zo strany skupiny politicky angažovaných vyšetrovateľov, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a niektorých sudcov na Špecializovanom trestnom súde," vyhlásil Fico.

Fico poukázal na zrušenie obvinení v kauze Súmrak zo strany generálnej prokuratúry, čo podľa neho dokazuje, že Smer má pravdu.

Čaputová podľa Fica nie je schopná postaviť sa za záujmy SR. Nechce dopustiť, aby mohla byť opätovne zvolená. Tvrdí, že prezidentka prispela k rozkolu spoločnosti.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Prezidentka mala byť ráznejšia, myslí si Pellegrini

Prezidentka Zuzana Čaputová mala byť v správe o stave republiky ráznejšia a mala nastaviť ostrejšie zrkadlo premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO). Snažila sa byť kritická, ale nebola dostatočne, uviedol predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Peter Pellegrini.

Očakával tvrdší tón hlavy štátu. „Mohla byť razantnejšia, mohla byť ostrejšia a garantujem, že by to ocenila väčšina občanov SR, pretože by konečne hovorila ich jazykom," poznamenal.

Poslanec ocenil prezidentkinu pasáž o chudobe ľudí a nedostatočnej pomoci pre ľudí. Taktiež aj to, že naznačila konanie predčasných volieb.

Pellegrini skonštatoval, že hlava štátu sa nevyjadruje vtedy, keď má. Zároveň sa vtedy, keď ju počuť netreba, ozve. „Pokiaľ nezosúladí tento svoj rozpor s tým, čo sa naozaj deje v spoločnosti, tak nepredpokladám, že bude extrémne bodovať u občanov svojej krajiny, pretože tí necítia, že by bola ich hovorkyňa," poznamenal poslanec.

Skritizoval tiež Čaputovej postoj k zdravotníckej kríze. Prezidentský úrad má podľa Pellegriniho v krízových situáciách prehovoriť. „Keď je parlament neschopný, keď je vláda totálne neschopná, keď máme premiéra, ktorý je slabý, už koho iného máme vyzývať, aby sa zastal tohto biedneho, ťažko skúšaného národa, ak nie prezidentku SR?" povedal.

​Časť z prejavu prezidentky si môžete pozrieť vo videu nižšie, celú správu si môžete prečítať TU.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti