Pellegrini ho rešpektuje, Kolíková: Rozhodnúť mal súd. Politici komentujú zrušenie obvinenia Fica a spol.

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prvý námestník Generálnej prokuratúry Jozef Kandera zrušil v kauze Súmrak obvinenia všetkých štyroch obvinených. Informoval o tom Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Obvinenie zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny sa týkalo ex-ministra vnútra Roberta Kaliňáka a vtedajšieho premiéra a šéfa Smeru Roberta Fica. Ten mal na krku aj obvinenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Prečítajte si tiež:

​K rozhodnutiu sa vyjadrili aj politici. Bývalá ministerka Mária Kolíková vyhlásila, že rozhodnutie generálneho prokurátora nevíta.

„Obvinenie poslanca Fica aj bývalého ministra vnútra Kaliňáka sa malo dostať pred súd a ten mal rozhodnúť o vine alebo nevine. Rušiť obvinenie v čase, keď sa už aj podľa verejne známych informácií malo ukončiť vyšetrovanie, naozaj nie je na mieste,“ uviedla na sociálnej sieti.

„Toto rozhodnutie paradoxne prišlo v čase, keď pani prezidentka uvádzala v parlamente Správu o stave republiky, v ktorej apelovala aj na potrebu upraviť sporný §363 Trestného poriadku. Je zrejmé, že cesta k efektívnosti vyšetrovaní, ktoré majú pomôcť Slovensku očistiť sa z korupcie, je ešte dlhá. A to ako sa v tom zmieta osobitne generálny prokurátor pri využívaní ustanovenia §363 je smutný príbeh,“ skonštatovala exministerka.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini rozhodnutie rešpektuje.

Vyjadril sa aj minister práce Milan Krajniak. V relácii Na telo plus povedal, že správa ho neprekvapila, pretože policajný prezident Štefan Hamran podobný krok avizoval.

„Ja si myslím, že to bol zásadný zásah zo strany polície a špeciálnej prokuratúry do politickej scény. Nie som si istý, či je tam dostaotk argumentov na to, aby preukázali trestnú činnosť. Nepochybujem, že bývalé vedenie polície a bývalé vedenie štátu, alebo časť predstaviteľov, mohli zneužívať informácie z finančnej správy alebo z polície na diskreditáciu politických oponentov. Akurát si nemyslím, že stíhanie celej politickej garnitúry uspeje,“ skonštatoval Krajniak.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti