Domáce

Rozdiel medzi kómou a umelým spánkom. Pýtali sme sa odborníkov

Kóma, umelý spánok
Zdroj: shuterstock.com

Kóma môže trvať niekoľko mesiacov, dokonca aj roky.

Odkedy sa nemecký pretekár Michael Schumacher zranil na lyžiach a upadol do kómy, veľa sa o tom diskutuje. Lekári ho uviedli do umelého spánku a viacerým sa tieto pojmy pletú. Aký je teda rozdiel medzi umelým spánkom a kómou? Čo je čo a ako na seba nadväzujú?

Zdroj: TASR

ČO JE KÓMA

Je to stav dlhého bezvedomia, v ktorom človek nie je schopný odpovedať na prichádzajúce podnety. Príznakmi sú neuvedomovanie si svojho ja, neschopnosť otvoriť oči, neschopnosť reagovať na bolestivé popudy, neschopnosť hovoriť či nedostatok úmyselných pohybov. Môže sa vyskytnúť trhavý pohyb svalov, končatín, očných viečok a prítomný je tiež tras svalov a končatín.

Pacient môže byť neschopný dýchať bez umelej ventilácie. Kóma môže trvať mesiace alebo dokonca aj roky. Najviac pacientov umiera počas prvých niekoľko týždňov. Kómu zapríčiňuje najčastejšie úraz alebo nehoda s následným poškodením mozgu alebo metabolickej činnosti mozgu.

„Kóma vzniká na základe vlastného ochorenia, je to chorobná jednotka. Pacient, ktorý je v umelom spánku, nemusí byť v kóme," povedal pre tvnoviny.sk anesteziológ z Nemocnice s poliklinikou v Brezne Ján Mačkin.

Zdroj: shuterstock.com

ČO JE UMELÝ SPÁNOK

Naproti kóme je už umelý spánok liečebná metóda, teda je to dlhodobá anestézia. Pri analgosedácii (chemické navodenie pacienta do stavu, v ktorom je prístupnejší ošetreniu) sú do tela pacienta privádzané látky, ktoré ovplyvňujú činnosť mozgu predovšetkým tlmivým spôsobom, a podľa množstva, ktoré sa do tela privádza, je možné navodiť rôzne hlboký stupeň „bezvedomia".

Od plytkého stupňa, kedy je pacient na ľahký podnet schopný spolupracovať, rôzne komunikovať až po hlboké, kedy ani silnými podnetmi nemožno vyvolať žiadnu reakciu či obranný reflex pacienta. „Umelý spánok je liečebná metóda. Je riadený a kontroluje sa presne stanovenými kritériami. Keď sa ale pacient predávkuje liekmi, môže to spôsobiť kómu," vysvetľuje Mudr. Mačkin.

A ako prebieha prebúdzanie pacienta z umelého spánku? „Prebúdza sa tak, že sa vysadzujú lieky. Ráno sa všetky vysadia a sleduje sa, ako sa menia všetky parametre a hlavne sa sleduje stav vedomia pacienta. U každého pacienta trvá individuálne dlho. Podľa toho v akom je stave a aké lieky má nasadené," dodal Mudr. Mačkin.

Zdroj: Shutterstock.com

Pokiaľ mu vysadia lieky, ktoré majú krátko pôsobiace účinky je možné, že sa prebudí hneď. Avšak všetko záleží na stave. Ak bol pacient v kóme a mal nasadené lieky s dlhotrvajúcimi látkami, vysadzujú ich pomaly a celé to trvá dlhšie. Prebúdzanie môže trvať aj týždeň alebo mesiac. Je to teda individuálne.

Podľa nami osloveného ďalšieho anesteziológa je umelý spánok navodený liekmi za nejakým účelom (ochrana mozgu, nutnosť umelého dýchania) a kóma je dôsledok choroby, úrazu. Môžu sa však prelínať. Tak ako je to aj u Michaela Schumachera.

SAŠKA V BDELEJ KÓME

Na Slovensku máme dokonca príklad bdelej kómy, do ktorej upadla 17-ročná Alexandra. Šla sa kúpať, odvtedy sa neprebrala! Sedemnásťročná Saška sa pokúšala zachrániť topiacu sa kamarátku. Saška nezaváhala, dostala ju nad hladinu. Dievčatko ju ale stiahlo pod vodu. Malá 9-ročná Kristína sa zotavila, Saška upadla do bdelej kómy.

Nedokáže sa najesť, vstať ani hovoriť. Mama je presvedčená, že sa s ňou dorozumieva zatváraním viečok alebo stiskom ruky. O Sašku sa starajú všetci príbuzní. Saška je nateraz so zdravotnými komplikáciami v banskobystrickej nemocnici.

Zdroj: TV Markíza,

BRATISLAVA/Andrea Leitmannova

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.