Stanové mestečko malo existovať len pár týždňov. Napriek zime v ňom stále prespávajú desiatky utečencov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Stanové mestečko v Kútoch malo existovať len pár týždňov. Napriek chladnejšiemu počasiu v ňom stále prespávajú desiatky migrantov. Jedným z dôvodov sú zrejme aj novozavedené česko-slovenské kontroly vo vlakoch, ktoré ich nepustia ďalej.

Bola to pre nich jedna z ciest. Hoci mnohých už na českom území vo vlakoch odchytili a vrátili späť na Slovensko, niektorí vraj predsa len prekĺzli. Iní to zasa skúšali cez zelenú hranicu.

Morava je studená a táto cesta je pre nich veľký risk. Vlaky zasa už niekoľko dní kontrolujú slovenskí aj českí policajti. Ak nájdu migranta, vyprevadia ho von ešte v Kútoch. Šanca dostať sa do Česka vlakom je tak veľmi malá.

Záchyty vo vlakoch sú ale výnimočné. Podľa našich informácií už prichádza stále menej nových neregistrovaných migrantov. V utorok bolo v stanovom mestečku 87 ľudí. Čísla sa hýbu, ale všeobecne klesajú.

Všimli sme si tu jedného utečenca, ktorého pomerne často stretávame. Zistili sme, že už je tu dva mesiace. Cez anglicky hovoriaceho muža nám vysvetlil, že nemá peniaze a čaká na brata, ktorého dvakrát vrátili z Maďarska do Srbska. Potom chcú spoločne pokračovať v ceste.

Vykurovanie niekoľkých veľkých stanov nie je lacné. Aj preto by bolo ministerstvo vnútra najradšej, keby migranti prespávali v migračných zariadeniach napríklad v Rohovciach či v Opatovskej Novej Vsi. Utečenci sa však bránia. Chcú zostať blízko hraníc.

Reportáž z Televíznych novín nájdete vo videu na začiatku článku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.