Parlament schválil platy lekárov, Matovič ich v rozprave označil za vydieračov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanci Národnej rady SR schválili návrh na zvýšenie platov lekárom drvivou väčšinou hlasov. Za bolo 138 zo 139 prítomných členov zákonodarného zboru, zdržala sa iba nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová. 

Poslanci zároveň schválili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zmení doba odmeňovania za odpracované roky praxe aj ostatným zdravotníkom. Predĺži sa z 20 na 30 rokov.

Plénum odsúhlasilo i zmeny z výborov týkajúce sa vzdelávania zdravotníkov. Koeficient minimálnej mzdy lekára bude od 1. januára 2023 pri atestovaných lekároch 2,5-násobku priemernej mzdy, pri neatestovaných lekároch 1,5-násobku.

Okrem toho sa zvýši podľa odpracovaných rokov praxe. Neatestovaným lekárom sa má za každý rok praxe zvýšiť plat o 0,015-násobku z priemernej mzdy, atestovaným lekárom o 0,025-násobku po dobu 30 rokov.

Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobku priemernej mzdy po dobu 30 rokov.

Matovič odborárov označil za vydieračov

V parlamente sa krátko po 15.00 h začalo druhé čítanie k návrhu na zvýšenie platov lekárom. Matovič by bol rád, ak by návrh neprešiel, vyhlásil v pléne. 

„Máme obmedzené zdroje, mali by sme sa správať ako zodpovední ľudia, ktorí nepozerajú len na jednu skupinu štátnych zamestnancov,“ uviedol minister financií. Návrh je podľa lídra OĽANO nespravodlivý. Prácu lekárov si však váži, dodal. Vyhlásil tiež, že pohŕda šéfom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským.

„Ak im dnes nedáte výpalné, oni sú schopní odísť od tých ľudí na prístrojoch,“ povedal Matovič. Odborárov označil za vydieračov, ktorí spáchali zločin proti morálke.

Do rozpravy sa prihlásili aj Richard Raši (Hlas-SD) a Marek Krajčí (OĽANO). Obaja sú spokojní s tým, že sa situáciu darí riešiť.

Jana Bittó Cigániková (SaS) v rozprave povedala, že predkladaný návrh nie je dobrý. Vláda si to podľa poslankyne nechala na poslednú chvíľu, čím sa stala vydierateľnou. „Nikto nám ani nepovedal, koľko to bude stáť ani z čoho to chcete zaplatiť,“ povedala Cigániková.

Miroslav Urban (Republika) skritizoval, že sa situácia rieši v poslednej chvíli. 

Monika Kavecká (OĽANO) povedala, že si zdravotníci tie peniaze zaslúžia. Podotkla však, že krivda je najväčšia v pozícii zdravotných sestier.

Marek Šefčík (OĽANO) v rozprave povedal, že ešte pred októbrom prišiel Matovič s návrhom, aby sa v zdravotníctve navýšili mzdy. „Odborárom to samozrejme nestačilo. Rozumiem znechuteniu Igora Matoviča,“ skonštatoval poslanec.

Prečítať mala poslankyňa Kavecká aj pozmeňujúci návrh k novele, vypršal jej však čas. Napokon ho prečítal Marek Šefčík (OĽANO), s ktorým ho Kavecká predložila spoločne. Poslanci pozmeňujúci návrh schválili.

Časť z rozpravy ministra Igora Matoviča si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Visolajský Matovičove tvrdenia odmieta

Šéf LOZ Peter Visolajský odmieta Matovičove tvrdenia a označenie odborárov za vydieračov. Poukázal na to, že po tlaku s hromadnými výpoveďami sa zvýšili mzdy aj pre ďalších 24 zdravotníckych profesií.

„Som hrdý na 2100 lekárov, že sa im podarilo dosiahnuť lepšie ohodnotenie pre ostatných zdravotníkov," skonštatoval. Verí, že naplnením ich požiadaviek sa podarí pomôcť pacientom.

„Každý z tých 2100 lekárov išiel do týchto nepríjemností aj s tým, že bude počúvať takéto slová politikov," poznamenal Visolajský.

Skrátené legislatívne konanie

Poslanci v stredu (30.11.) schválili v tejto súvislosti návrh na skrátené legislatívne konanie. Za hlasovalo 136 zo 138 prítomných poslancov. Parlament krátko na to posunul zvýšenie platov lekárov do druhého čítania.

Cez prestávku k novelizácii zasadli parlamentné výbory.

Prečítajte si tiež:

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo odobril pozmeňujúci návrh k vzdelávaniu zdravotníkov. Predložil ho poslanec Marek Krajčí (OĽANO). Ide o ďalšiu požiadavku Lekárskeho odborového združenia (LOZ).

Plénu ho výbor odporúča schváliť. „K vzdelávaniu mladých lekárov sme navrhli 12 bodov, sedem z nich bolo dnes predložených zdravotníckemu výboru. Ten týchto sedem požiadaviek, našťastie, odhlasoval. Dúfam, že to prijmú aj poslanci v NR SR," vyhlásil po rokovaní výboru šéf LOZ Peter Visolajský.

Pozmeňujúci návrh má byť súčasťou návrhu na zvýšenie platov lekárov. Úprava miezd má podľa ministerstva zdravotníctva zabezpečiť stiahnutie hromadných výpovedí lekárov, ale aj zamedziť poklesu záujmu o štúdium v oblasti zdravotníctva. Má tiež zabrániť odchodu zdravotníkov zo systému, prípadne ich presunu do iných štátov.

O dohode k zvyšovaniu platov lekárov si môžete pozrieť aj reportáž z Televíznych novín:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti