Lekári a vláda podpísali memorandum o zlepšení systému zdravotníctva

Lekári a vláda podpísali memorandum o zlepšení systému zdravotníctva
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Vláda na stredajšom rokovaní schválila Memorandum o zlepšení systému zdravotníctva 2022. Ide o požiadavky Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Podpísanie dohody má zabrániť tomu, aby lekári odišli z nemocníc. V stredu je totiž posledný deň, keď môže stiahnuť výpovede viac než dvetisíc lekárov.

Na Úrade vlády SR podvečer spečatili dohodu podpísaním tohto memoranda šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský a za vládu premiér Eduard Heger (OĽaNO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

„Každý pacient na Slovensku si zaslúži, aby sa včas dostal na vyšetrenie či operáciu, aby boli verejné čakacie lehoty, aby sa nikto nepredbiehal a aby v nemocnici dostal každý pacient ľudský prístup aj od lekárov aj od každej zdravotníckej profesie, ktorá v nemocnici pôsobí,“ vyhlásil Heger.

Prečítajte si tiež:

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský podotkol, že pre ministerstvo sa podpisom memoranda nič nekončí. „Naopak, veľa vecí je ešte pred nami. Budem veľmi dbať na to, aby sa body z memoranda postupne plnili tak, ako sú tam napísané,“ dodal. Zároveň poďakoval poslancom v parlamente za jednohlasný súhlas, vďaka čomu mohli toto memorandum s lekármi podpísať.

Šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský sa poďakoval 2100 lekárom, ktorí hromadne podali výpovede. „Ďakujem, že do toho išli. Mohli odísť do zahraničia, ako niektorí ich kolegovia, v pokoji pracovať na svojej kariére za lepšiu mzdu, v lepších podmienkach a tam, kde si ich možno viac vážia. Ale oni to neurobili. Povedali si, že chcú žiť na Slovensku a chcú lepšie slovenské nemocnice a lepšie sa starať o pacientov,“ vyhlásil.

Prečítajte si tiež:

Zdôraznil, že si veľmi praje, aby memorandum nebolo iba prázdnym papierom a aby sa podarilo zdravotníctvo zmeniť k lepšiemu. „Aby sa mohlo povedať, že slovenská nemocnica je naozaj dobré a kvalitné miesto, kde poskytujú kvalitnú medicínu. Aby sme sa prestali hanbiť za naše nemocnice a pacienti tam naozaj prichádzali s dôverou a bez obáv,“ povedal Visolajský.

Poďakoval sa aj ministrovi zdravotníctva a premiérovi, že sa im podarilo nájsť riešenie skôr, ako lekári podali výpovede. Politikov vyzval, aby pokračovali v zlepšovaní zdravotníctva a nedelili sa v tejto otázke na koalíciu a opozíciu. Na záver dodal, že verí, že vyššie platy pre lekárov a zdravotníkov podpíše prezidentka Zuzana Čaputová ešte v stredu. Prezidentka tak však zrejme urobí až vo štvrtok, nakoľko podpísať zákon nemôže skôr, ako jej ho doručia do kancelárie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti