Platy lekárov už majú aj podpis prezidentky. Zuzana Čaputová novelu odobrila

Platy lekárov už majú aj podpis prezidentky. Zuzana Čaputová novelu odobrila
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok podpísala novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá prináša zvýšenie platov lekárov v nemocniciach.

Zároveň sa ňou predĺži doba odmeňovania za odpracované roky praxe aj ostatným zdravotníkom z 20 na 30 rokov. Obsahuje aj zmeny vzdelávania zdravotníkov. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Koeficient minimálnej mzdy lekára bude od 1. januára 2023 pri atestovaných lekároch 2,5-násobok priemernej mzdy, pri neatestovaných lekároch 1,5-násobok. Okrem toho sa zvýši podľa odpracovaných rokov praxe.

Úprava platov sa dotkne lekárov v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti alebo ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

Prečítajte si tiež:

Zvýšenie platov lekárov je reakciou na požiadavky lekárov, ktorí boli v hromadných výpovediach, a výsledkom rokovaní vlády s lekárskymi odborármi.

Vláda a odborári podpísali v stredu (30. 11.) na Úrade vlády SR spoločné memorandum.

 Obe strany veria, že je to začiatok spolupráce a krok k lepšiemu zdravotníctvu na Slovensku. Parlament krátko pred podpísaním memoranda schválil zvýšenie platov. Viaceré nemocnice následne potvrdili stiahnutie výpovedí lekárov.

Pozrite si, ako to v nemocniciach vyzerá po tom, čo lekári na poslednú chvíľu stiahli výpovede:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti