Psychológ je nepotrebný, deti sa majú obrátiť na kňaza. V Nemšovej má biskupstvo konflikt s riaditeľom školy a rodičmi

Spojená katolícka škola v Nemšovej.
Spojená katolícka škola v Nemšovej. Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Biskupský úrad v Nitre je zriaďovateľom cirkevnej školy v Nemšovej. Biskup odmieta vymenovať Lubomíra Krála za riaditeľa školy, hoci ním bol zvolený radou školy. Obe strany tvrdia, že sa nezhodujú na vízii a smerovaní školy. Nespokojní rodičia spísali petíciu a žiadajú cirkev, aby okamžite konala. Ministerstvo školstva sa zatiaľ situáciou nezaoberá.

Lubomír Král kandidoval na post riaditeľa školy po tom, ako mu skončilo jeho prvé funkčné obdobie. Hovorí, že počas piatich rokov, čo viedol školu, dokázal nastaviť víziu a ciele, ktoré dovtedy škole chýbali.

„Venujeme sa aj deťom so špeciálnymi potrebami. V našej MŠ a ZŠ pracujeme aj s deťmi s poruchami autistického spektra a pokročili sme. Na našej strednej odbornej škole chceme otvoriť odbor, kde by mohli pokračovať deti zo základnej školy s poruchami autistického spektra. Mali by nádej fungovať plnohodnotne,“ hovorí Král.

V škole pracuje tím tvorený psychologičkou, špeciálnymi pedagógmi aj asistentmi. Práve tento program je podľa Krála jednou z vecí, ktoré mu cirkev vyčíta.

„Bolo nám vytýkané, že škola by mala byť primárne pre zdravé deti z katolíckych rodín a robíme z toho osobitnú školu,“ hovorí Král.

Prečítajte si tiež:

Ďalšiu nezhodu, ktorú má biskupstvo v Nitre s riaditeľom Králom, je prítomnosť školskej psychologičky. Král tvrdí, že duchovný správca z biskupstva vyhlásil, že na katolíckej škole nie je potrebný psychológ. Ak majú deti problém, majú ísť podľa jeho slov ku kňazovi.

Po viacerých sporoch žiadal riaditeľ zmenu duchovného správcu. Toho biskupstvo vymenilo.

K prípadu sa vyjadrila aj školská psychologička na škole v Nemšovej Andrea Barková. Hovorí, že deti cez sociálne siete vnímajú situáciu na škole a chcú vysvetlenie, čo sa deje. 

Na škole pracuje tri roky a vždy mala podporu riaditeľa. Od duchovných však počúvala, že psychológa nepotrebujú a stačí kňaz a modlitba svätého ruženca v kaplnke. Témou vraj bola aj jej nástenka, ktorá sa nepáčila cirkevným predstaviteľom farnosti Nemšová.

„Na nástenke boli úplne bežné informácie a slogan Spolu to zvládneme. Napísala som tam, s akými problémami za mnou môžu prísť deti, rodičia aj učitelia. Sú tam aj dôležité odkazy a aj kontakt na anonymnú linku, na ktorú by sa mohli deti obrátiť, ak by sa nechceli rozprávať so mnou,“ hovorí Barková.

Podľa psychologičky sú témy, ktoré by mali s deťmi rozoberať profesionálni psychológovia. Ona sama sa stretáva s prípadmi sebapoškodzovania, závislostí či sexuálneho násilia.

„Kňaz je kňaz a psychológ je psychológ. Tieto dve profesie by sa nemali miešať, vylučovať, ale vzájomne podporovať,“ skonštatovala Barková.

Biskupstvo odmieta tvrdenia riaditeľa

Zriaďovateľ školy Nitrianske biskupstvo poskytlo stanovisko k prípadu. Hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacky uviedol, že nitriansky biskup Viliam Judák uplatnil svoje právo pri menovaní riaditeľa, ktoré vychádza z platných zákonov aj Kódexu kánonického práva Katolíckej cirkvi a určil nového duchovného pre školu.

„Biskupstvo ako zriaďovateľ nespochybňuje činnosť školského  psychológa. Jeho službu využíva aj v iných školách, ktorých je zriaďovateľom a tiež pri výchove budúcich kňazov v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre. Taktiež integrácia žiakov so zdravotným postihnutím nebola zo strany zriaďovateľa spochybnená a bude v nej podľa priestorových možností pokračovať,“ uviedol hovorca.

Rezort školstva sa zatiaľ situáciou nezaoberá. Do vnútorných sporov zriaďovateľa a rodičov vstúpi, až keď dostanú na stôl sťažnosť.

„Ministerstvo školstva neeviduje vo svojej evidencii petícií za rok 2022 petíciu rodičov z Katolíckej spojenej školy v Nemšovej a ani neevidujeme iné podanie súvisiace s Katolíckou spojenou školou v Nemšovej. Zároveň uvádzame, že ide o internú záležitosť školy. V prípade, že podnet bude postúpený na ministerstvo školstva, budeme sa ním zaoberať,“ odkázalo ministerstvo.

Prečítajte si tiež:

Stovky rodičov podpísali petíciu

Na stranu riaditeľa sa postavili aj stovky rodičov. Jedna z nich je Helena Hudáčeková. Spísala petíciu, v ktorej vyzýva zriaďovateľa, aby Krála okamžite vymenoval za riaditeľa.

„Pán riaditeľ nikdy nepozerá na to, či je dieťa znevýhodnené, snaží sa integrovať všetky deti a prijíma do školy aj deti, ktoré nepochádzajú z katolíckeho prostredia. Ak rodičia nemajú problém s katolíckou náukou, potom môžu chodiť do tejto školy bez problémov. Je tam vždy nádherná, priateľská atmosféra. Len pre osobné spory dekana a riaditeľa je tam problém,“ hovorí Hudáčeková.

Považuje sa za liberálnu katolíčku a je presvedčená, že škola je priestor, kde sa môžu stretávať aj rôzne svetonázory.

„Som katolíčka, ale učím svoje deti, aby sme boli tolerantní. Viera a úcta k ľudskej dôstojnosti sa nevylučujú. Aj liberálne zmýšľajúci človek môže byť katolík. Vedenie cirkvi toto nechápe. Riaditeľ pozdvihol školu aj na morálnej úrovni a každý sa tam cíti prijatý,“ konštatuje autorka petície.

Doteraz ju podpísalo vyše tisíc rodičov. Podľa Hudáčekovej je väčšina na riaditeľovej strane. Vedenie biskupstva zatiaľ petíciu nekomentuje.

„Petíciu biskupstvo eviduje a bude na ňu odpovedať, keď ju dostane v písomnej forme,“ reagoval hovorca biskupstva Ujlacky.

Psychológ Marek Madro vysvetľuje, že prítomnosť kňaza a školského psychológa môže vytvoriť komplexnejšiu službu pre žiakov, pedagógov, ale aj pre rodičov.

Odborník je podľa Madra obzvlášť potrebný v triedach, kde sú aj deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Deti potrebujú pomoc pri zvládaní vývinových porúch učenia, ADHD syndrómu či porúch učenia.

„Títo žiaci potrebujú pravidelné stretnutia so školským psychológom, ktorí s nimi na pravidelnej báze realizuje korekcie a stratégie zvládania ich problémov. Ich rodičia potrebujú vedenie, akým spôsobom sa majú so svojimi deťmi učiť, ako im venovať dostatočný priestor a dôslednosť,“ vysvetľuje psychológ.

„Školskí psychológovia majú tiež za úlohu participovať pri vyučovacom procese, aby vedeli navnímať, v čom majú žiaci ťažkosti a následne mohli hľadať s pedagógmi spôsoby, ako im cielene pomôcť,“ dodáva Madro.

Pozrite si reportáž o školských psychológoch (16. 11.):

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.