Hoax týždňa: Poľský premiér vzdáva hold kontroverznému Banderovi

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dezinformácie sa najrýchlejšie šíria v dobe chaosu a neistoty. V relácii Hoax týždňa sme sa opäť rozprávali o tých najvirálnejších. Týkali sa poľského premiéra, správy o stave republiky Zuzany Čaputovej či kanadského speváka Justina Biebera.

Hosťami moderátora Martina Prôčku boli tentoraz analytička Globsecu Dominika Hajdu, psychologička zo Zvoľ si info Kristína Blažeková a vedúci oddelenia strategickej komunikácie na ministerstve zahraničia Peter Köles.

Hoax týždňa je o poľskom premiérovi. Mateusz Morawiecki sa mal klaňať pomníku kontroverznej postavy ukrajinskej histórie Stepana Banderu. Táto správa sa šírila raketovou rýchlosťou. Na falošnú fotografiu upozornila aj naša polícia.

„Ide o fotomontáž. Poľský premiér naozaj bol pred pár dňami v Kyjeve. Poklonil sa pri pamätníku, no ten patrí obetiam veľkého hladomoru z roku 1932 a 1933. Šíritelia tohto hoaxu vystrihli obe postavy z fotky, kde sa premiér klaňal obetiam holokaustu a prilepil ich na fotografiu pamätníka Stepana Banderu,“ uviedla Dominika Hajdu.

Policajný Facebook naznačuje, že môže ísť o aktivitu Ruskej federácie. „Faktom je, že už od roku 2014 sa na Slovensku vybudovala sieť rôznych aktérov, ktorí nemusia byť napojení priamo na ruskú ambasádu, no napriek tomu šíria ruskú propagandu. Ich taktika je zahltiť informačný priestor, často preberajú informácie z pochybných ruských zdrojov a navzájom si ich šíria,“ vysvetlil Peter Köles s tým, že práve toto je aj prípad hoaxu s poľským premiérom.

„Hlavným cieľom takýchto hoaxov je zdiskreditovať kohokoľvek, kto vyjadrí podporu Ukrajine. Hlavný symbolizmus je v tom, že ktokoľvek sa pokloní Banderovi, podporuje ukrajinský nacizmus,“ dodala Kristína Blažeková.

Nemalý priestor venovala dezinformáciám aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v parlamente predniesla správu o stave republiky.

„Dezinformačná scéna dlhodobo a systematicky šíri dezinformácie o pani prezidentke. Najčastejšie útočia pre západnú orientáciu, zneužívajú to, že je žena a používajú rodové stereotypy na to, aby ju zosmiešňovali,“ priblížila Dominika Hajdu.

Na scéne je opäť aj kanadský Justin Bieber. Paralýza jeho tváre vraj súvisí s pedofíliou iluminátov.

Viac o tomto hoaxe a celé vydanie relácie Hoax týždňa nájdete vyššie. 

Pozrite si aj reláciu z minulého týždňa (25.12.):

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti