Prázdne lavice, preplnené čakárne u lekárov. Školy nezatvára covid, ale chrípka

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Prázdne školské lavice, preplnené čakárne u lekárov. Vlani o takomto čase vyčíňal na Slovensku koronavírus, tento rok to budú zrejme respiračné ochorenia a chrípka. Brány už zatvárajú prvé školy a škôlky.

„Od polovice novembra nám v škole stúpa percento nakazených na chrípku - vysoké teploty, bolesť hrdla, uší, zvracanie,“ uviedla riaditeľka Základnej školy Ostredková v Bratislave Erika Drgoňová.

V piatok (2.12.) chýbalo v škole až 42 percent z celkového počtu detí. Školu od pondelka (5.12.) na týždeň zatvoria, deti prechádzajú na dištančné vzdelávanie.

Pediatri hlásia plné čakárne, nestíhajú dvíhať telefóny a predpisovať lieky. „Je hrozné, čo sa deje,“ povedala nám jedna z bratislavských detských lekárok.

Chrípka naberá na sile

Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia vzrástla v porovnaní s predchádzajúcim týždňom o 38,9 percenta, informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ). Najviac chorých zaznamenali v Trnavskom, najmenej v Košickom kraji.

Chorobnosť stúpa aj pri akútnych respiračných ochoreniach a to o 17,3 percenta oproti minulému týždňu. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom, naopak najnižšia v Banskobystrickom kraji.

V obidvoch prípadoch sa ochorenia vyskytli najčastejšie vo vekovej skupine detí do päť rokov.

Prečítajte si tiež:

​Zatvorené školy a škôlky

Úrad verejného zdravotníctva tiež informoval, že 83 výchovno-vzdelávacích zariadení nahlásilo prerušenie prevádzky. „Išlo o 47 materských škôl a 36 základných škôl,“ dodal hlavný hygienik Ján Mikas. 

Pozrite si aj archívnu reportáž z Televíznych novín z 12.11.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti