Je čas prestaviť okná na zimný režim. Prinášame vám podrobný návod

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nárast cien energií núti ľudí šetriť všade tam, kde sa dá. Vedeli ste, že jednoduchým pootočením kovania na plastových oknách môžete zabrániť zbytočnému úniku tepla? Ukážeme vám ako na to.

Väčšina okien má funkciu, ktorá umožňuje prepínať medzi letným a zimným režimom. V zime by mali mať okná väčší prítlak ako v lete. Ten zamedzí zbytočnému úniku tepla z izieb do vonkajšieho prostredia. Jednoduchým prestavením kovania môžete v zime ušetriť aj niekoľko desiatok eur.

Celý proces je jednoduchý a postačí vám iba obyčajný skrutkovač. Jednotliví výrobcovia môžu mať rôzne druhy polohovateľných súčiastok, ktorými sa dá zmeniť prítlak okna. Ich smer určuje, či je na okne nastavený letný alebo zimný režim.

Žiadnu pohyblivú súčiastku však neotáčajte nasilu, okno by ste mohli poškodiť. Po správnom nastavení zimného režimu by sa mala kľučka na okne otvárať o čosi ťažšie.

Aby okná fungovali správne, dôležitá je aj ich údržba, preto skontrolujte a pretrite aj tesnenie. Ak je poškodené, je potrebné ho vymeniť. Pohyblivé časti je dobré aspoň raz ročne premazať.

Jednoduchý návod nájdete aj vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti