DPH na služby v gastre a športoviskách by sa mala dočasne znížiť na 10 percent, dohodla sa koalícia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Koalícia sa dohodla na pomoci samosprávam, gastru a športoviskám. V prvých troch mesiacoch roka 2023 chce znížiť DPH z 20 na desať percent. Samosprávy majú na energie a prežitie dostať ďalších 300 miliónov eur.

Plénum má o týchto návrhoch hlasovať na budúci týždeň v utorok (6.12.).

Nižšia DPH

V prvom kvartáli roka 2023 by sa mala na služby v gastre aj športoviskách znížiť výška DPH zo štandardných 20 percent na desať percent.

Oznámil to minister financií a líder OĽANO Igor Matovič s tým, že ide o ústretový krok voči podnikateľom. „Veríme, že pomôže. Nielen prevádzkovateľom, ale aj zákazníkom,“ uviedol.

V slovenskom gastre sa podľa slov ministra financií priznáva len 35 percent tržieb. Matovič tvrdí, že ak sa situácia v tejto súvislosti v prvých troch mesiacoch budúceho roka výrazne zlepší, je vôľa zníženú DPH ponechať natrvalo.

Minister odhadol výpadok spôsobený zníženou DPH na jeden štvrťrok na 30 miliónov eur. „Verím, že návrh získa podporu naprieč politickým spektrom,“ dodal Matovič.

Pomoc samosprávam

Matovič zároveň oznámil uzavretie dohody so samosprávami na kompenzácii výpadku príjmov v dôsledku zvýšeného daňového bonusu. Pomôcť má dodatočných 100 miliónov eur z dane z príjmov právnických osôb. Ďalších 200 miliónov eur by malo smerovať na pomoc samosprávam s energiami.

Priblížil, že v prípade samospráv bude vláda pomáhať dovtedy, kým sa neminie balík 200 miliónov eur určený na pomoc so stropovaním cien.

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren na tlačovom brífingu povedal, že ich na rokovania do parlamentu doviedlo zúfalstvo. Veľká časť samospráv podľa jeho slov takmer nedokázala zostaviť rozpočet.

Martin Chren poďakoval za pomoc, no podotkol, že samosprávy budú aj napriek nej živoriť.

Časť z tlačového brífingu, na ktorej Igor Matovič predstavil navrhovanú pomoc, si môžete pozrieť vo videu vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.