Domáce

Padlo prvé obvinenie v kauze pádu mosta v Kurimanoch

Pád mosta v Kurimanoch
Pád mosta v Kurimanoch Zdroj: TASR

Za všeobecné ohrozenie hrozí nemeckej statičke až 10 rokov za mrežami.

Po troch rokoch obvinili prvú osobu v súvislosti s tragédiou pri Kurimanoch. V novembri 2012 sa tam zrútila časť mosta. Zomreli štyria ľudia. Zo všeobecného ohrozenia dnes košický vyšetrovateľ obvinil nemeckú statičku.

Presne pred troma rokmi spadol neďaleko obce Kurimany v Levočskom okrese most. O život prišli štyria ľudia, ďalších 15 sa zranilo.

O tom, prečo most spadol sa spočiatku viedli iba dohady. Experti potvrdili, že zlyhali podporné konštrukcie

O tom, prečo most spadol sa spočiatku viedli iba dohady. Experti potvrdili, že zlyhali podporné konštrukcie, keďže neboli vzájomne dostatočne stužené. Po troch rokoch obvinili prvú osobu.

„Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia Ing. Sabine H.
Ide o statičku zo Spolkovej republiky Nemecko," povedal nám hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.

Podľa obvinenia, táto žena projektovala statiku podpornej konštrukcie diaľničného mosta. K tomu vypracovala aj statický výpočet. Vyšetrovateľ však tvrdí, že nesprávne.

Podľa Filička obvinená chybne naprojektovala vzájomné stuženie podporných konštrukcií, čo spôsobilo, že pri betonáži a následnom zaťažení konštrukcie, stratila stabilitu, prelomila sa a došlo k zrúteniu časti mosta. Ďalšie informácie polícia poskytne až po doručení uznesenia obvinenej osobe.

Nemecká firma, v ktorej statička pracuje sídli v Dortmunde. Spoločnosť sa nám do uzávierky nevyjadrila. Obvinenej žene hrozí až desaťročný trest.KURIMANY/Jozef Demeter

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.