Kým lekári v nemocniciach sa pomoci dočkali, ich kolegovia z ambulancií hrozia kolapsom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ambulancie všeobecných lekárov a špecialistov hrozia kolapsom. Kým memorandum vyriešilo požiadavky lekárov v nemocniciach, ambulancie sa pomoci ešte nedočkali. Dostať sa k špecialistovi je už aj teraz problém, no varujú, že bude horšie. Ak nedostanú viac peňazí, ambulancie budú zatvárať.

„V ambulanciách je ošetrených 60 až 70 percent pacientov. Ak sa situácia do konca roka nevyrieši, v januári sa ocitneme v situácii, kedy sa budú masívne zatvárať ambulancie a celý zdravotný systém sa zrúti. Lebo nemocnice nedokážu nahradiť tých 60 percent ambulantnej starostlivosti,“ varuje Jaroslava Orosová, riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov.

Ambulancie budú žiadať od poisťovní viac peňazí. Poisťovne sa však odvolávajú na štátny rozpočet, v ktorom je určená čiastka pre ambulantný sektor.

Návrh rozpočtu pre 2023 ponúka len šesťpercentné navýšenie platieb, ktoré je podľa Orosovej hrubo nedostatočné. Platba od poisťovne musí pritom vystačiť na prevádzku celej ambulancie.

Ambulancie volajú aj po zastropovaní cien energií. Ak si chcú udržať personál, musia ho dobre zaplatiť, obávajú sa, že teraz budú oproti nemocniciam ešte menej konkurencieschopné.

Ministerstvo financií nás odkázalo na rezort zdravotníctva. Ten si potrebu dofinancovania ambulantného sektora uvedomuje.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti