Prístroj, ktorý vznikol v rukách Slovákov, dokáže domácnostiam ušetriť nemalé peniaze na elektrine

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pomôže nám ušetriť elektrinu, ale aj určiť, ktorý spotrebič sa nám doma môže čoskoro pokaziť. Prístroj, na ktorom štyri roky pracovali aj doktorandi z Košíc, už testujú v domácnostiach.

Každému z nás sa už stalo, že zabudol vypnúť svetlo alebo zatvoriť chladničku. Stačí jeden takýto prístroj na meranie elektriny a mobil nás upozorní, že platíme za niečo, čo momentálne nepotrebujeme.

Spotrebiče pod dohľadom

„V priebehu niekoľkých desiatok sekúnd dostanem tú informáciu, že chladnička bola zapnutá a naraz mi indikuje, že je otvorená,“ vysvetľuje riaditeľ Univerzitného vedeckého parku Technicom Košice František Jakab.

„A to sú stavy, ktoré mňa ako človeka, ktorý platí za dané energie, veľmi zaujímajú,“ dodáva spoluzakladateľ startupu Miroslav Michalko.

Prečítajte si tiež:

Pomocou grafov vieme vyhodnotiť aj to, na čo míňame peniaze zbytočne.

„Taký sieťový router v domácnosti spáli aj 20 či 30 eur ročne. Keď ľudia odchádzajú z domu a zariadenie vypnú, aj to je cesta, ako si znížiť náklady na prevádzku domácnosti,“ radí Michalko.

Zbytočne míňame peniaze aj vtedy, ak si často robíme kávu alebo čaj len pre seba, no do kanvice dávame viac vody, než je potrebné. Aj na to dokáže nový prístroj upozorniť.

Pomocou pridruženej aplikácie vieme zistiť aj to, či budeme potrebovať opravára alebo sa máme pripraviť na kúpu nového spotrebiča. Miroslav Michalko vysvetľuje, že aplikácia zistí, ak sa nejaké zariadenie v sieti nespráva štandardne a existuje potenciál, že sa v dohľadnom čase pokazí.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti