Pred vojnou a zimou k nám utekajú aj hendikepovaní ľudia. Vláda im odsúhlasila príspevky, aby mali ako prežiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Starí či hendikepovaní. V novej vlne utečencov k nám pred zimou utekajú aj ľudia, ktorí sa o seba nevedia sami postarať. Vláda im odklepla príspevky z eurofondov, aby tu mali ako prežiť. Na úradoch práce môžu žiadať od 300 do 500 eur.

Doma mali zdravotnú podporu aj pravidelný príjem od štátu. Po úteku z Ukrajiny sa ale musia vyrovnať s novou situáciou.

Rodiny v ťažkej situácii 

V prešovskom centre podpory gréckokatolíckej charity majú momentálne asi desať rodín, v ktorých je niekto ťažko zdravotne postihnutý. Snažia sa im pomôcť s lekármi aj úradmi.

„Niektorí získavajú príspevky z Ukrajiny, ale tie sú nepostačujúce. Tí, ktorí bývali na územiach, ktoré okupuje ruská federácia, nezískavajú žiadne dávky. Sú odkázaní na to, čo im dá Slovenská republika,“ priblížil Štefan Pacák z Gréckokatolíckej charity v Prešove.

Doteraz im pomáhali medzinárodné organizácie. Po novom vláda odklepla príspevky z eurofondov, ktoré môžu žiadať podobne ako Slováci odkázaní na opatrovanie. Hovoríme o čiastke od 300 do 500 eur podľa miery postihnutia.

„Keď sa niekto o vás stará, tak dostane opatrovateľský príspevok, tá pomoc je podobná, aj keď trochu nižšia,“ opísal minister práce Milan Krajniak.

„Sú to aj seniori, aj mladí ľudia, ktorí trpia rôznymi chorobami. Tento príspevok je nepostačujúci. Na Ukrajine mali zázemie, zdravotnícke pomôcky. Tento príspevok im to nepokryje,“ vysvetľuje Pacák.

Prečítajte si tiež:

Príspevky pre hotely

Vláda schválila aj vyššie príspevky pre hotely či penzióny, ktoré ubytovávajú odídencov z Ukrajiny. Tie by mali zohľadňovať už vyššie ceny energií počas tejto vykurovacej sezóny.

Žiadať môžu maximálne do 24 eur na noc za dospelého, respektíve polovicu za dieťa do 15 rokov. Ubytovatelia, ktorí momentálne majú u seba asi 10-tisíc Ukrajincov, sa obávajú, že to nemusí stačiť.

Vláda sa chystá aj na to, že čoraz tuhšie mrazy vyženú z vojnou zničenej krajiny možno ďalšie desaťtisíce ľudí. „Máme scenáre do výšky 700 tisíc ľudí , ktorí by teoreticky mohli prísť z Ukrajiny,“ tvrdí minister vnútra Roman Mikulec.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti