Chorých detí je neúrekom: Pediatri hovoria, že horšiu situáciu si nepamätajú

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prázdne lavice a plné čakárne u lekárov. Pediatri tvrdia, že horšiu sezónu si nepamätajú. Pre vysokú chorobnosť sa deň čo deň zatvára stále viac škôl a škôlok. Podľa pediatričky za to môžu dva roky izolácie.

Oddnes je zatvorená aj Základná škola Ostredková v Bratislave. Pred tým, ako sa rozhodli zatvoriť, riaditeľka Erika Drgoňová sledovala stúpajúcu chorobnosť detí dva týždne. „Od novembra nám začala stúpať chorobnosť. Najskôr bola 20 percent, potom 30 a na konci mesiaca dosiahla 43 percent. Čiže z 900 žiakov nám chýbalo 420,“ povedala s tým, že našli sa aj triedy, v ktorých boli koncom posledného novembrového týždňa na vyučovaní len štyria.

Predpokladá, že ide o nejakú infekciu, ktorá sa v triedach šíri veľmi rýchlo. „Keď niekto prišiel do triedy chorý, tak sa to roznieslo. Dokonca mám od rodičov odozvu, že deti priniesli chorobu aj domov a nakazili sa celé rodiny,“ doplnila riaditeľka.

Prečítajte si tiež:

Podotkla, že deti, ktoré ochoreli mali negatívny výsledok testu na koronavírus. Predpokladajú preto, že ide o chrípku. „Deti chodili do riaditeľne za mnou s tým, že - pani riaditeľka, bolia ma uši. Druhý príznak bol, že ich bolelo hrdielko. Mali aj zažívacie problémy a niektorí dokonca 40-stupňovú teplotu,“ opísala Drgoňová príznaky, ktoré sa rozmohli ich školou.  

Dodala, že v posledných dňoch už chýbali aj učitelia a zohnať zastupovanie na vyučovacie hodiny bolo náročné. Aj preto sa rozhodli školu na týždeň zatvoriť. „Zavolala som aj firmu, ktorá nám urobí dezinfekciu priestorov. Škola sa vyvetrá, vyčistí od vírusov a uvidíme čo to prinesie, či to pomôže, alebo nie,“ uzavrela riaditeľka školy.

Základná škola Ostredková však nie je ani zďaleka jedinou, ktorá zatvorila svoje brány. Minulý týždeň sa tak rozhodlo 36 základných škôl naprieč celým Slovenskom. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) informoval, že najhoršie je na tom Trnavský kraj, kde sa vyučovanie muselo prerušiť až na ôsmich školách. V tesnom závese sú Trenčiansky a Košický kraj so siedmimi školami, nasleduje Prešovský, kde už zatvorili šesť škôl, v Žilinskom kraji tak urobilo päť základných škôl.

O čosi horšie sú na tom materské školy. Tých je tento týždeň zatvorených celkovo 47. „V Žilinskom kraji 25, v Trnavskom deväť, v Trenčianskom sedem, v Nitrianskom štyri a po jednej v Prešovskom a v Košickom kraji,“ uviedol ÚVZ.

Prečítajte si tiež:

Po dvoch rokoch izolácie

Hlavná odborníčka na pediatriu na ministerstve zdravotníctva Elena Prokopová hovorí, že pediatri si horšiu sezónu nepamätajú. „To hovoria dokonca aj moji kolegovia, ktorí sú už v dôchodkovom veku. Je to tým, že deti naozaj dva roky neprichádzali do kontaktu s mnohými vírusmi a baktériami, žili v takých rodinných mikro-bublinách, nosili sa respirátory, ktoré veľmi pomáhajú zabrániť šíreniu aj iných respiračných ochorení, ako len covidu,“ vysvetlila s tým, že ľudia si tak za dva roky nevybudovali žiadnu imunitu.

Podotkla, že nejde len o chrípku, ale aj o iné vírusové a bakteriálne ochorenia. Zatváranie škôl a škôlok je podľa nej správne rozhodnutie. „Ak je taká vysoká chorobnosť, tak sa určite má zavrieť, aby nedochádzalo k šíreniu tých vírusov. Naozaj tá päťdňová doba stačí na to, aby sa ochorenie prejavilo aj u tých detí, ktoré sa už stihli nakaziť a aby sa choré deti vyliečili a nikto viac sa nenakazil,“ priblížila pediatrička.

Chrániť sa respirátormi však neodporúča. „Určite nie. My si musíme prejsť týmto zlým obdobím, ktoré bude trvať možno rok. Potom bude zasa lepšie,“ ubezpečila Prokopová.

Prečítajte si tiež:

Pri spomínaných príznakoch dieťa podľa pediatričky v žiadnom prípade nepatrí do kolektívu. „Rodič ho má nechať mimo kolektívu, až kým nie je dieťa opäť zdravé. Možno aspoň ešte dva dni navyše, aby sa nevrátilo hneď po doliečení také oslabené. Potom môže ísť znova do škôlky alebo školy,“ odporučila s tým, že s dieťaťom netreba hneď utekať k pediatrovi. 

„Sú to väčšinou vírusové ochorenia alebo prechladnutia, ktoré stačí doma vyležať, piť teplý čaj a fúkať nos, aby sa hlieny dostali z tela,“ dodala pediatrička. Zároveň rodičom radí nenavštevovať s chorými deťmi veľké nákupné centrá a neposielať ich na mikulášske či vianočné besiedky.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti