Nechceli čakať na schôdzu zastupiteľstva. Dvaja starostovia sa ujali úradu zložením prísahy u notára

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Funkcie sa ujali aj bez zloženia sľubu. Novozvolení starostovia dvoch obcí pri Prešove nechceli čakať na ustanovujúcu schôdzu obecného zastupiteľstva. Využili medzeru v zákone a prísahu zložili u notára.

V Žehni ešte prvé rokovanie zastupiteľstva nemali, no novozvolený prvý muž obce už v úrade vystriedal doterajšieho zastupujúceho starostu.

Atila Géňa priblížil, že je možné zložiť prísahu u notára a spísať notársku zápisnicu. Týmto krokom sa môže právoplatne stať starostom. Jeho predchodcu to zaskočilo.

„Neviem, aké sú zákony, ale nie je možné, aby to mohlo tak fungovať, že na základe zloženia sľubu u notára bez prítomnosti jedného z členov volebnej komisie, predsedu alebo podpredsedu sa stane starostom,“ hovorí bývalý zastupujúci starosta obce Dušan Galdun.

Ministerstvo vnútra nám potvrdilo, že podľa zákona o obecnom zriadení starosta môže sľub zložiť aj mimo ustanovujúceho zasadania zastupiteľstva. 

„V takom prípade by to mal urobiť tak, aby nevznikla pochybnosť o danom právnom úkone, napríklad pred notárom,“ priblížila hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

Prečítajte si tiež:

Riaditeľ ZMOS-u Michal Kaliňák dodáva, že je to krajná možnosť, ak bol napríklad víťaz volieb hospitalizovaný a nemohol sa zúčastniť na ustanovujúcom zastupiteľstve.

Funkcie sa zložením sľubu u notára ujal aj starosta Varhaňoviec.

„Ľudia mi dali dôveru a je tu zákonná možnosť, ktorú som mohol využiť, tak som ju využil,“ hovorí starosta Varhaňoviec René Dancák.

V týchto obciach tak nastal paradox, že už síce majú nových starostov, no stále starých poslancov. Tí novozvolení môžu sľub zložiť len na ustanovujúcej schôdzi.

Obaja noví starostovia tvrdia, že ku kroku pristúpili preto, aby sa chopili úradu čím skôr. Prvá schôdza stanovená na 13. december je podľa nich neskoro.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.