Chorých detí pribúda, no na pultoch chýbajú lieky. Pediatrička má niekoľko rád

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nielenže sú deti choré, ale nemajú sa ako liečiť. Rodičia v posledných dňoch márne chodia do lekárne. Lieky na horúčku či kašeľ zoženú len ťažko.

V lekárni sme skúsili zohnať liek pre deti. V jednej lekárni nám oznámili, že sirupy pre deti na horúčku sú nedostupné.

Okrem detských sirupov chýbajú aj čapíky s obsahom paracetamolu od všetkých výrobcov.

„Takisto chýbajú aj lieky s obsahom ibuprofénu. Ibuprofén je účinná látka, ktorá pôsobí tak, že u dieťaťa zníži teplotu a odstraňuje alebo znižuje bolestivosť. Má aj protizápalový účinok,“ vysvetľuje viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková.

Prečítajte si tiež:

Výpadok trvá už pár týždňov a nikto nevie, kedy sa lieky vrátia do lekární.

Výpadok detských liekov evidujú lekárne na celom Slovensku. Nesúvisí to len so súčasnou vysokou chorobnosťou detí. Problém je, že ani lekárne ich nevedia zohnať.

„Ak aj niektorý výrobca bol v dostatočnom množstve, tak tým, že sa vypredá zásoba jedného, tak sa rýchlejšie vypredávajú aj zásoby druhého,“ konštatuje Snopková.

Podľa štátneho ústavu na kontrolu liečiv za nedostupnosť môžu výrobné problémy ako nedostatok personálu, omeškanie vstupných surovín či distribučné obmedzenia. Niektoré lieky budú dostupné až v marci. Pediatrička má preto niekoľko rád.

„Podávame dieťaťu liek v tabletkovej forme, ale len v množstve, ktoré mu prislúcha na jeho hmotnosť. Napríklad 25-kilogramovému dieťaťu dáme polovičku tabletky paralenu a rozpustíme mu ju a dáme mu ju so sirupom alebo s čajíkom,“ hovorí lekárka Janka Mosková.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti