Hygienici ukazujú, ako sa bude vyvíjať chorobnosť. Kedy príde druhá vlna?

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/Roman Hanc

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR očakáva, že chorobnosť na chrípku a akútne respiračné ochorenia v decembri klesne, pretože budú vianočné prázdniny. Nárast môže nastať opäť začiatkom roka 2023, keď sa deti vrátia do školských lavíc. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

V 48. týždni bolo prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu nahlásené spolu v 83 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 47 materských a 36 základných škôl. Dôvodom poklesu chorobnosti v decembri z dôvodu vianočných prázdnin je podľa Račkovej to, že sa deti nezdržiavajú v školských kolektívoch, rovnako pracovné kolektívy budú z dôvodu dovoleniek preriedené.

Prečítajte si tiež:

„Nárast chorobnosti potom opäť očakávame po vianočných prázdninách. Obvykle k celoštátnej chrípkovej epidémii dochádza na prelome januára a februára,“ vysvetlila. Predchádzajúce dve chrípkové sezóny podľa jej slov neznamenali celoštátnu chrípkovú epidémiu, no vtedy boli celoplošne nastavené opatrenia.

Počet škôl a výchovných zariadení, ktoré prerušujú výchovno-vzdelávací proces, sa zvyšuje, viaceré školy už vyhlásili chrípkové prázdniny. „Ak počet neprítomných detí alebo žiakov z dôvodu ochorenia chrípkou prekročí 20 percent z celkového počtu detí alebo žiakov, riaditeľ školy alebo školského zariadenia oznámi túto skutočnosť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Riaditeľ školy preruší výchovno-vzdelávací proces na základe odporúčania miestne príslušného RÚVZ,“ spresnila hovorkyňa ÚVZ.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 5.12.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti