Slovensko konečne čaká pravá zima. V závere týždňa príde výrazná zmena

Slovensko konečne čaká pravá zima. V závere týždňa príde výrazná zmena
Ilustračná snímka snehu. Zdroj: TASR/František Iván

Niektoré časti Slovenska sa na Mikuláša dočkali snehových vločiek, ktoré sa však do trvalej bielej prikrývky nepretavili.

​Podľa prvotných predpovedí Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) však príde nasledujúci týždeň výrazná zmena.

Dovtedy však musíme na našom území počítať s dažďovými alebo zmiešanými prehánkami.

Najbližšie dni

V stredu (7. 12.) k nám bude od západu prúdiť chladnejší morský vzduch. V dôsledku toho bude premenlivá, na severe až veľká oblačnosť.

Ojedinele, na severe miestami, snehové prehánky, pričom v polohách do cca 400 metrov miestami tekuté alebo zmiešané zrážky. Najvyššia denná teplota 0 až 5, na juhu miestami do 7 st.

Vo štvrtok (8. 12.) bude polojasno až oblačno, lokálne prechodne aj zamračené. Cez deň miestami snehové prehánky alebo slabé sneženie, v polohách do 300 metrov aj tekuté zrážky.

Denný interval opäť v rozmedzí od nuly do piatich stupňov, na severe ojedinele aj chladnejšie.

V posledný pracovný deň tohto týždňa (piatok 9. 12.) po prednej strane tlakovej níže so stredom nad juhozápadnou Európou a Alpami k nám od juhozápadu postúpi frontálne rozhranie.

Bude oblačno až zamračené, cez deň na väčšine územia sneženie alebo dážď so snehom, v nížinách dážď, avšak v priebehu dňa sneženie postupne len vo vysokých polohách.

Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od dvoch siedmich stupňov Celzia, na severe a na Horehroní miestami nula až dva stupne.

Víkend

V sobotu (10. 12.) sa cez naše územie bude pomaly presúvať frontálne rozhranie, ktoré prinesie oblačné až zamračené počasie.

Vďaka nemu treba na väčšine územia počítať s dažďom alebo mrholením, od stredných, na severe lokálne aj v nižších polohách, sneženie. Denné maximá ešte budú na úrovni troch až ôsmich stupňov, na severe miestami okolo jedného stupňa.

V nedeľu (11. 12.) sa charakter počasia na Slovensku zmení, keďže od severozápadu začne prenikať chladný vzduch.

Bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, vo vyšších, od západu postupne na väčšine územia už aj v nižších polohách sneženie.

Ojedinele treba počítať s tvorbou snehových jazykov, najmä v horských oblastiach. Najvyššia denná teplota 0 až +5, na severe miestami okolo -2 stupňov, avšak počas dňa sa ešte ochladí.

Nový týždeň

Na začiatku nového týždňa zosilnie prílev studeného vzduchu. V pondelok (12. 12.) treba očakávať premenlivú, prevažne veľkú oblačnosť. Väčšina Slovenska sa môže tešiť na pravú zimu, nakoľko príde sneženie alebo snehové prehánky. Vzhľadom na vietor sa niekde dokonca môžu tvoriť snehové jazyky, ojedinele aj snehové záveje.

Pravej zimnej atmosfére budú napovedať aj denné teploty, ktoré budú skutočne nízke - od mínus piatich len do +1.

Pozrite si aj predpoveď počasia na najbližšie dni.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti