Poslanci začali rokovanie správou špeciálneho prokurátora Lipšica. Riešiť majú aj predčasné voľby z dielne Kollára

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poslanci Národnej rady (NR) SR začali siedmy rokovací deň 78. schôdze diskusiou o správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a poznatkoch úradu o stave zákonnosti za rok 2021. Predniesol ju špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

„Chcem sa poďakovať mojim kolegom ale aj vyšetrovateľom a operatívnym pracovníkom NAKA za vytrvalosť a odvahu. V dobe, kedy sú škandalizovaní a je im vyhrážané, konajú tak, ako celý život, keď odhaľovali, odkrývali a stíhali hrubokrké zločinecké skupiny,“ uviedol v pléne Daniel Lipšic.

Špeciálny prokurátor dodal, že vďaka ich dlhoročnej práci je Slovensko lepšou krajinou na život.

Rokovanie o predčasných voľbách

Po správe by sa mali poslanci venovať ďalším termínovaným bodom programu. Medzi nimi je napríklad aj zmena Ústavy SR v súvislosti s predčasnými voľbami z dielne Sme rodina, ale aj novela zákona o podpore cestovného ruchu.

Novela ústavy, ktorú navrhuje Sme rodina by umožnila predčasné voľby. Hnutie OĽANO ju však vetovalo. Minister financií a líder OĽANO Igor Matovič tvrdí, že veto hnutia platí na hlasovanie, nie na rokovanie.

Ak by OĽANO chcelo toto veto stiahnuť, tak až po tom, ako uvidia výsledky hlasovania o vyslovení nedôvere vláde. O vyslovení nedôvere vláde sa má hlasovať vo štvrtok. Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podali poslanci SaS spolu s nezaradenými poslancami okolo Petra Pellegriniho. O návrhu sa má začať rokovať vo štvrtok (8. 12.).

Prečítajte si tiež:

„Naďalej naše veto platí, ale to veto platí na hlasovanie. Nemáme najmenší problém, aby sa o tomto návrhu rokovalo," uviedol Matovič. Poznamenal, že predseda Sme rodina Boris Kollár tento postup nespochybnil.

Čo sa týka otázky predčasných volieb, podľa vlastných slov Matovič nepostrehol, že by hnutie Sme rodina bolo naklonené tejto diskusii. Nepamätá si, že by sa rozvinula „nejaká väčšia debata" o tomto na koaličnej rade.

Čo sa týka prípadnej zmeny ústavy, líder SaS Richard Sulík počas dňa deklaroval pripravenosť podporiť ju, ak prejde pozmeňujúci návrh pripravený Máriou Kolíkovou (SaS). Ten sa má týkať možnosti samorozpustenia parlamentu. „Sme presvedčení o tom, že je správne mať takéto pravidlo v ústave," uviedol.

Pozrite si časť z tlačovej konferencie SaS o návrhu na vyslovenie nedôvery vláde:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.