Na Slovensku je zadržiavaný ukrajinský vojak s ruským občianstvom. Ukrajinci majú obavy, že ho vydajú do Ruska

Na Slovensku je zadržiavaný ukrajinský vojak s ruským občianstvom. Ukrajinci majú obavy, že ho vydajú do Ruska
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Slovenská polícia už takmer dva mesiace zadržiava príslušníka ukrajinskej armády Alberta Zubrilina, ktorý do našej krajiny prišiel na medzinárodné vojenské cvičenie European shield. Informoval o tom ukrajinský portál Censor.net, ktorého šéfredaktorom je známy kyjevský novinár Jurij Butuzov.

Cvičenie bolo schválené vládou SR, mandát hovorí o zapojení do 900 účastníkov, z toho je približne 200 ukrajinských príslušníkov ozbrojených síl.

Príslušníci Zubrilinovej jednotky i veliaci dôstojník vraj opakovane žiadali slovenské orgány o jeho prepustenie, ale neúspešne. Keďže Zubrilin má ruské občianstvo a v Rusku je hľadanou osobou, Butuzov sa obáva, že by ho Slovensko mohlo vydať do Ruska.

Prečítajte si tiež:

Vojak je na zozname Interpolu

Novinár označil Slovensko za dobrého spojenca, no zároveň žiada vysvetlenie, prečo príslušníka ukrajinskej armády zadržiava tak dlho.

Zdroj blízky slovenskej vláde však Denníku N potvrdil, že oficiálnym dôvodom zadržania ukrajinského vojaka je údajne to, že je na zozname hľadaných osôb Interpolu.

Keďže pomáhanie ukrajinskej armáde je podľa ruských zákonov trestné, o zaradenie Zubrilina na tento zoznam mohli požiadať práve ruské orgány.

Podľa spomenutého zdroja je v hre formálne vyhostenie tohto vojaka na Ukrajinu, ale vraj nie do Ruska.

O situácii na Ukrajine si môžete pozrieť záznam z Televíznych novín zo 4.12.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti