Od podpisu memoranda uplynul týždeň. Lekári stále čakajú, čo sa bude diať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pred týždňom lekári s vládou na poslednú chvíľu podpísali memorandum a odvrátili krízu. Dokumentom spečatili dohodu na ôsmich požiadavkách aj na platoch. Kým tie majú lekári už isté, otázne zostáva, kedy a ako sa začnú prejavovať v praxi ostatné dohodnuté zmeny. Hrozí, že memorandum znovu zapadne prachom?

Po podpise memoranda sa v najväčšej slovenskej nemocnici - Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB) - vrátili takpovediac do starých koľají. Pripravených odísť bolo takmer päťsto lekárov, nakoniec odišli šiesti. Potvrdil to aj šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. „Vrátili sa takmer všetci lekári, ktorí podali výpovede. Ich zámer bol, aby sa začali veci zlepšovať a vláda to riešila,“ podotkol.

Lekári teraz čakajú, čo bude ďalej. „Očakávame v napätí, čo z toho memoranda sa naplní. Tie zmeny pravdepodobne nadobudnú efekt až budúci rok alebo o niekoľko rokov neskôr,“ povedal anestéziológ UNB Andrej Daňo.

Prečítajte si tiež:

Niektoré veci sa už rozbehli, na iné si vraj ešte bude treba počkať. Čo sa vyriešilo úplne, sú vyššie platy pre lekárov či sestry. Udržať personál má podľa vlády aj stabilizačný príspevok. „Vytvorili sme platové podmienky, aby skúsení lekári v nemocniciach zostali a aby mohli prísť aj lekári zo zahraničia,“ ubezpečil Visolajský. 

„Vďaka memorandu sa tiež zruší zdaňovanie nepeňažného plnenia pri vzdelávaní zdravotníkov,“ doplnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková s tým, že legislatívny návrh je už predložený na schválenie do parlamentu.

Jeden z najdôležitejších bodov, ktorý sa aj podľa lekárov podarilo vyrokovať, je poriadok vo financovaní nemocníc tak, aby sa nezadlžovali. Zabezpečiť to má DRG systém, ktorý stanoví cenu za diagnózu či hospitalizáciu a nemocnice dostanú adekvátne zaplatené. Od nového roka má fungovať pilotne vo vybraných nemocniciach, o rok podľa memoranda už všade.

Prečítajte si tiež:

„Žiadali sme aj, aby bol vyriešený dlh, kde vláda už pred pár dňami odsúhlasila 280 miliónov na oddlženie, aj to sa podarilo,“ dodal šéf lekárskych odborárov. 

Zdravotnícky analytik z inštitútu INESS Martin Vlachynský upozornil, že memorandum obsahuje body, ktoré si protirečia. „Napríklad sa na jednej strane výrazne sprísňujú postihy za nedodržanie personálnych normatívov, že na oddelení nie je dodržaný počet lekárov alebo sestier a v inom bode je napísané, že sa nesmú zatvárať oddelenia, ak nebudú nahradené niekde inde, čo je však protikladné,“ povedal.

Na dobrej ceste je vraj aj reforma vzdelávania mladých lekárov. Náš systém atestačného vzdelávania a príprav je podľa šéfa odborov oproti iným krajinám skostnatený. Zjednodušiť by sa mali napríklad atestácie. 

„Mnohé veci sú len parafované do znenia zákonov, ktoré sa vláda zaviazala presadzovať. Očakávam, že prijaté zákony nemusia byť totožné s tým, čo si žiadajú lekárski predáci,“ uzavrel analytik INEKO Dušan Zachar.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.