Známeho farmára Františka Oravca obvinili z miliónových podvodov, zaistili mu aj majetok

František Oravec
František Oravec Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Františka Oravca, ktorý stál na čele protestov farmárov v roku 2018, obvinili z miliónových podvodov. Prokuratúra mu zaistila aj majetok, informujú o tom Aktuality.sk. Spáchať mal tri skutky, pričom sa mal obohatiť o milióny.

Podľa vyšetrovateľov mal známy farmár spáchať zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v jednočinnom súbehu s pokračujúcim obzvlášť závažným zločinom subvenčného podvodu.

Prečítajte si tiež:

​Dva prípady sa týkajú agrodotácií. Oravec požiadal o poskytnutie nenávratných finančných prostriedkov (NFP) v rámci programu rozvoja vidieka. Peniaze boli určené na vybudovanie agroturistických areálov, konkrétne išlo o dva penzióny. Jeden sa nachádza v obci Haniska pri Košiciach a druhý v dedine Gyňov (okres Košice-okolie), kde má aj trvalé bydlisko.

Na oba penzióny dostal poľnohospodár z európskych financií dokopy takmer milión eur. Oravec mal zmanipulovať výberové konania pri výstavbe penziónov, aby zákazku dostala vopred určená firma.

Tretí skutok súvisí so žiadosťou spadajúcou tiež do roku 2010, avšak tá sa týka operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. V rámci neho dostal Oravec 2,5-miliónovú dotáciu na výstavbu malej vodnej elektrárne Gyňov, ktorá mala vyrásť na rieke Hornád, dodáva portál.

Vyšetrovatelia zistili, že aj v tomto prípade Oravec nezrealizoval transparentnú verejnú súťaž na dodávateľa stavebných prác.

Oravec obvinenia odmieta a dáva ich do súvislosti s jeho spormi s finančnou skupinou. Obvineným hrozí v prípade obzvlášť závažného zločinu subvenčného podvodu 10 až 15 rokov odňatia slobody.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 12.12.2021:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti