Hoax týždňa: Európska únia trestá Maďarsko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V relácii Hoax týždňa sme sa opäť bližšie pozreli na niekoľko dezinformácií, ktoré sa šírili internetom. Moderátor Martin Prôčka sa na hoaxy tohto týždňa pozrel s odborníkmi. Pozvanie prijali riaditeľ portálu Infosecurity Peter Dubóczi, vedúci zastúpenia Európskej komisie Vladimír Šucha a analytik Kancelárie bezpečnostnej rady Alan Vagabov.

Proruským kanálom sa nepáčia sankcie proti režimu Vladimíra Putina. Kritizujú napríklad cenové stropy na ropu z Ruska a šíria, že to bude mať drastický dopad na ceny na pumpách.

Riaditeľ portálu Infosecurity hovorí, že na EÚ útočia hoaxeri už niekoľko rokov. „V súvislosti so sankciami uvalenými na Rusko ide predovšetkým o snahy o spochybnenie ich účinnosti. Častokrát sa stretávame s tým, že sankcie majú viac ubližovať bežným občanom členských štátov EÚ, než samotnému Rusku. Ide len o využitie neistoty a strachu, s ktorými sa ľudia v dnešnej dobe potýkajú,“ upozornil Peter Dubóczi.

Vladimír Šucha podotkol, že od vypuknutia vojny na Ukrajine sa množstvo konšpiračných teórií a útokov na EÚ zvýšilo. „Rusko ako také zvýšilo neuveriteľným spôsobom počet dezinformácií. Napríklad len za posledné mesiace ich bolo 1 200,“ uviedol s tým, že za necelých desať dní od útoku Ruska na Ukrajinu len provládne ruské účty na Twitteri vyprodukovali okolo 1 100 tweetov s dezinformáciami.

Ako Rusko informuje o sankciách svojich občanov, vysvetlil analytik Kancelárie bezpečnostnej rady Alan Vagabov. „Oni hovoria o sankciách, ako o nejakom prostriedku západu na zničenie Ruska a nie ako o reakcii na rozpútanie vojny na Ukrajine. Ruskí propagandisti, rovnako ako aj Kremeľ, si veľmi dobre uvedomujú, že nejaký čas potrvá, kým sa tie sankcie pretavia v plnej sile. A práve tento čas sa snažia čo možno maximálne využiť,“ uzavrel.

Nový hrdina

Dezinformačná scéna má svojho nového hrdinu. Je ním Viktor Orbán. Maďarský premiér je novým vzorom najmä pre zástancov vystúpenia z únie. Na sieťach kolujú jeho prejavy, v ktorých naznačuje, že Európska únia trestá Maďarsko. Vedúci zastúpenia Európskej komisie Vladimír Šucha hovorí, že je to len ďalší článok z balíčka dezinformácií proti Európskej Únii.

„Jednoducho Maďarská vláda úplne rozvoľnila zásady právneho štátu. To došlo až tak ďaleko, že Európska komisia pri hodnotení došla k záveru, že systém Maďarského právneho štátu nedosahuje štandardy, ktoré sú potrebné na to, aby boli zabezpečené európske peniaze,“ vysvetlil.

Moderátor Martin Prôčka a jeho hostia sa venovali aj starému známemu naratívu, že za komunistov sa žilo lepšie.

Pozrite si predchádzajúce vydanie relácie Hoax týždňa:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti