Veľký krik v parlamente: Kollár ostro skritizoval Sulíka

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V pléne Národnej rady SR sa vo štvrtok popoludní začala mimoriadna schôdza k návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Rokovanie iniciovala opozičná SaS, pod návrh na zvolanie schôdze dodali podpisy aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

SaS argumentuje, že kabinet nedokáže riešiť problémy ľudí a že prestal bojovať proti mafii a korupcii. Kritizuje aj štátny rozpočet na ďalší rok. Vláda tieto argumenty liberálov odmietla a s návrhom nesúhlasí. O vyslovení nedôvery vláde by sa mohlo hlasovať v utorok 13.decembra.

Do diskusie sa prihlásilo 14 rečníkov písomne. Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne. V prípade, že to bude potrebné, sa bude v Národnej rade rokovať netradične aj v pondelok. 

Prečítajte si tiež:

SaS sa do vlády nevráti ani po prípadnej rekonštrukcii 

Ak by sa podarilo vláde vysloviť nedôveru, mohla by sa riadne a zmysluplne rekonštruovať. V takomto prípade by jej vládnutie strana SaS v Národnej rade podporila. Predčasné voľby im už vzhľadom na termíny nedávajú veľmi zmysel.

Ak terajšia vláda prejde „rozumnou, zmysluplnou rekonštrukciou“, SaS zahlasuje, aby bola takejto vláde vyslovená dôvera, povedal Richard Sulík (SaS).

Líder SaS však vylúčil, že by sa strana do vlády v takom prípade vrátila. „My sa určite do vlády nevrátime. Taká možnosť bola v minulosti, teraz už nie je. Ak by sme aj podporili Eduarda Hegera po rekonštrukcii, teda by sme dali hlasy, aby získala tu v parlamente dôveru, nikto z nás sa už do vlády vracať nebude,“ uviedol bývalý minister hospodárstva.

Heger pripomenul sľub SaS, že vládu nepovalí

Stanovisko vlády predniesol premiér Eduard Heger (OĽANO). Jeho kabinet s návrhom opozície nesúhlasí. Keď strana SaS po lete odchádzala z koalície, sľubovala, že nikdy túto vládu nepovalí, vyhlásil Eduard Heger. Žiada ich, aby sa vrátili „z kratšej cesty späť“, pretože ich hlasy rozhodnú. Pripomenul rok 2011, keď vtedajšia opozícia čakala pád vlády a predčasné voľby. Ide podľa neho o zápas o demokraciu.

„Keď ste odchádzali z našej vlády, hoci sme vás žiadali neodísť, odchádzali ste s tým, že budete konštruktívna opozícia, a taktiež ste povedali, že nikdy našu vládu nepovalíte. Preto ma veľmi prekvapilo, keď ste minulý týždeň nielenže povedali, že budete hlasovať za nejaký pád vlády, ale že ste ho iniciovali," prihovoril sa poslancom SaS Heger.

Krik v parlamente

Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) označil SaS za farizejov, pokrytcov a odborníkov na rozbíjanie vlád. Kollár odmietol ich dôvody na pád vlády, najmä to, že kabinet nedokáže pomôcť nízkopríjmovým skupinám obyvateľov.

Podotkol tiež, že liberáli vláde vyčítali aj prorodinný balíček. Vyhlásil, že ho schválili aj s poslancami z mimoparlamentnej strany Život a že sa za to nehanbí. „Ale strana SaS nemá hanbu nám to vyčítať a s nimi povaliť vládu, čo ste to za farizeji," kričal na poslancov z SaS.

Líder Sme rodina vyhlásil, že ak by v akejkoľvek krajine potrebovali povaliť vládu, napríklad v Rusku, Číne či Severnej Kórei, môžu si na to pozvať SaS. „Nášho majstra Richarda Sulíka a stranu SaS ako stranu osvedčených rozbíjačov vlád. Ste strana na toto naslovovzatých odborníkov. Kde prídete, do ktorejkoľvek vlády, tú dokážete do jedného, dvoch rokov povaliť," vyhlásil.

Za zvýšený tón hlasu sa neskôr Boris Kollár ospravedlnil.

Pellegrini tvrdí, že vláda nikdy nebola tak blízko odvolania

Nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD podporia odvolanie vlády, vyhlásil líder strany Peter Pellegrini. Zároveň odmietol „strašenie" tým, čo nastane po prípadnom páde vlády.

„Strašenie" poslancov tým, čo nastane po odvolaní vlády, je podľa neho smiešne, pretože všetko bude mať v rukách parlament. Jediným riešením pre Hlas-SD po páde vlády sú predčasné voľby.

Vláda podľa Pellegriniho nikdy nebola tak blízko svojho odvolania.

Hlasovanie bude tesné

Šéf liberálov Richard Sulík avizoval, že 20 poslancov z jeho klubu bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Návrh podporia aj poslanci okolo Pellegriniho. Smer-SD uviedol, že bude „vždy hlasovať za odvolanie, či už ide o individuálneho člena vlády alebo celú vládu“.

Podporu návrhu avizoval po neúspešnom odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) aj koaličný poslanec zo Sme rodina Martin Borguľa. Za bude aj nezaradený poslanec Tomáš Valášek.

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba uviedol, že ak sa s koalíciou dohodne na termíne predčasných volieb, nebude za vyslovenie nedôvery hlasovať. Niekoľkí nezaradení poslanci, ako napríklad Slavěna Vorobelová, svoj postoj ešte neuviedli.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti