Kríza v zdravotníctve má pokračovanie. Sestier ubúda, napätie stúpa

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ďalší odliv sestier. Štát zverejnil najnovšie - znepokojivé štatistiky. Zo systému odišli stovky zdravotných sestier a ani budúcnosť nevyzerá ružovo. Situácii neprospieva ani stúpajúce napätie medzi sestrami a lekármi.

Počet sestier podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vlani medziročne klesol o vyše 400. Vníma to aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). „Podľa nášho registra máme na Slovensku v priemere 32-tisíc sestier, z toho 10-tisíc odíde do dôchodku najbližších desať rokov,“ povedala prezidentka komory Iveta Lazorová. 

Najväčšia časť ide podľa nej práve do dôchodku a zhruba stovka ročne ide do zahraničia. Sestry nie je kým nahradiť, absolventiek, ktoré by za ne nastúpili, je nedostatok. Niektoré oddelenia si nevedia pomôcť.

Výnimkou nie je ani Univerzitná nemocnica v Bratislave. „Máme sestry, ktoré odídu po Novom roku preč. Tých sestier je už teraz akútny nedostatok,“ povedal anestéziológ Peter Mráz.

Komora sestier vraj predkladá požiadavky na zlepšenie situácie posledných šesť rokov, no bezvýsledne. Sestry volajú po podpore vzdelávania, lepšom manažmente v zariadeniach a prijateľnejších pracovných podmienkach. Zvýšenie platov z jesene v priemere o tristo eur v hrubom vraj motivačné pre začínajúce sestry nie je. Žiadali ešte aspoň 150 eur navyše.

Prečítajte si tiež:

Stabilizačné príspevky bez stabilizácie

Ani stabilizačný príspevok nebude mať zrejme celkom želaný efekt. Niekde vraj dokonca sestry rozdelil na dva tábory – kým niektoré ho privítali a nechajú si ho vyplatiť, iné ho považujú za nezmysel a nesprávny krok.

„Tá situácia je taká vážna, že ani ten príspevok to nevyrieši. Máte mať normu - na oddelení má byť dvanásť sestier, je ich osem. Vyčerpanie a pretrvávajúca neistota, kto bude pracovať a nevidíme žiadne riešenie,“ posťažovala sa zdravotná sestra jednotky intenzívnej starostlivosti Viera Szijartová. 

„V čistom to vychádza zhruba 3400 - 3600 eur, je to individuálne. Ak to rozložíme na tri roky, tak to vychádza 70 - 90 eur mesačne,“ objasnila Lazorová.

V nemocniciach vraj medzi lekármi a sestrami po podpise lekárskeho memoranda stúplo napätie. „Sestry povedia, že sa im to nepáči z toho dôvodu, že celý čas tvrdili, že im nejde o platy, no v konečnom dôsledku stále išlo o platy. Každý vie, akým dielom pracuje, čiže tak ako inde v zahraničí, každý by si mal zaslúžiť za svoju prácu adekvátnu plácu,“ vyjadrila sa zdravotná sestra Iveta Fabianová.

Prečítajte si tiež:

„Ak si uvedomíme, že sestry s vysokou školou, podobne ako lekári, budú mať o dve až tri tisícky na výplate menej, tak to nevnímame ako spravodlivé,“ dodala šéfka komory sestier. 

Podľa predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Antona Szalaya sa rozdiely môžu pretaviť aj do praxe. „Určite sa stretneme v nemocniciach s tým, že sestry si budú plniť len svoje povinnosti a tie činnosti, ktoré majú robiť lekári, budú vyžadovať, aby skutočne robili lekári,“ povedal. 

Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že nejaký plán má. Do budúcna navyše sľubuje, že pre sestry sa bude snažiť nájsť aj ďalšie peniaze. „Pripravujeme národnú stratégiu na stabilizáciu ľudských zdrojov, OSN-ka má pomôcť s personálnymi normatívmi v nemocniciach, plánujú sa zmeny ohľadom náplne práce sestier - nové administratívne pozície, DRG kóderi, digitalizácia a podobne,“ prezradila hovorkyňa rezortu Petra Lániková.

Analytik INESS Martin Vlachynský hovorí, že s nedostatkom personálu sa borí prakticky celý vyspelý svet. „Neexistuje na to nejaké úžasné riešenie. Vyžaduje si to obrovskú kopu zmien. Starnutie obyvateľstva, zdravotníkov je reálny fakt, s ktorým sa musíme naučiť pracovať,“ uzavrel.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.