Slovákov čakajú skromnejšie Vianoce. Zisťovali sme, na čom si budeme musieť utiahnuť opasky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čakajú nás chudobnejšie Vianoce. Pod stromčekom si nájdeme menej darčekov ako minulý rok. Nahor išli aj ceny vianočných kaprov. Zisťovali sme aj to, koľko vás tento rok vyjde pekná jedlička.

Šťastné a veselé, ale aj štedré. Tak si Slováci predstavujú Vianoce. Tento rok však budeme uťahovať opasky. Vysoká inflácia spôsobila, že na darčeky minieme menej ako minulý rok.

Vlani Slováci minuli na darčeky od 200 do 300 eur a tento rok plánujú minúť priemerne od 100 do 200 eur. Aj tí, čo do darčekov vrazia toľko ako minulý rok, nakúpia menej darčekov. Inflácia totiž znížila hodnotu peňazí. 

K Vianociam nevyhnutne patrí vianočný stromček. Našťastie táto položka si udržala vlaňajšie ceny - pohybujú sa od 29 do 69 eur. Zásoby sa však rýchlo míňajú. Kúpu vianočného stromčeka si tak netreba nechať na poslednú chvíľu. 

Prečítajte si tiež:

Za čo si však priplatíme, sú vianočné kapry. „Ako u každej poľnohospodárskej výroby, tak isto u kaprov išli hore krmivá, išli hore PHM-ky, išlo hore všetko takže ten rozdiel je zhruba 20 až 25 percent oproti vlaňajšku,“ povedal Juraj Vaicenbacher zo stupavského rybárstva s tým, že ani s kúpou kapra netreba dlho váhať.

„Ten kapor je určite lepší, pokiaľ je takto ošetrený, nakrájaný, zavákuovaný. Keď je ten týždeň - dva v mrazáku, namiesto toho, aby bol ťahaný päť dní pred Vianocami,“ uzavrel Vaicenbacher. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti