Ukrajincom pošleme zimnú pomoc. Ľudia na ulici nám ďakovali, opisuje emotívne stretnutia v Kyjeve minister Naď

Slovenskí ministri na návšteve v Kyjeve.
Slovenskí ministri na návšteve v Kyjeve. Zdroj: TASR/MO SR

Najemočnejšie stretnutia a rokovania. Zhodli sa na tom slovenskí ministri Jaroslav Naď, Rastislav Káčer a Karel Hirman, ktorí vo štvrtok (8.12.) navštívili Ukrajinu.

„Cítil som obrovskú vďačnosť ukrajinského politického vedenia, ľudia na ulici nám ďakovali ako Slovenská republika pristupuje k pomoci k bratskému národu, našim blízkym priateľom a susedom Ukrajincom,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

Zimný balík pomoci

Vláda schválila desiaty balík pomoci pre Ukrajinu. „Tentokrát sme sa sústredili na pomoc počas zimy, ide o generátory, oblečenie vojenského charakteru, ochranné vesty, náhradné diely na teplárenstvo a muníciu,“ spresnil minister obrany.

Pomoc má do krajiny doraziť v priebehu niekoľkých týždňov.

​Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. „Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo také, čo sa deje na Ukrajine, nedialo v iných krajinách. Sloboda, teritoriálna integrita a suverenita Ukrajiny je postavená na rovnakých princípoch ako tá naša. Ukrajina sa bráni vojenskej agresii a keby nebola taká úspešná v bránení sa, tak už túto vojenskú agresiu možno máme na našom území,“ skonštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

Pomáhanie Ukrajine je podľa ministra Naďa spravodlivé a v súlade s medzinárodným právom. „Charta OSN hovorí jasne, že krajiny, ktoré sú napadnuté, majú právo požadovať pomoc od iných krajín a tie sú oprávnené im pomáhať,“ podotkol.

Prečítajte si tiež:

​Ukrajina má obavy o zmenu vlády

Najvyšší predstavitelia Ukrajiny sa podľa Jaroslava Naďa obávajú, že v prípade zmeny vlády sa pomoc od SR skončí.

„Minimálne od troch vysokých ústavných činiteľov som počul obavu, že ak by došlo k výmene vlády, tá vláda by nemusela byť proukrajinská a prodemokratická,“ dodal.

Minister obrany si počas návštevy prevzal od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rad Jaroslava Múdreho druhého stupňa.​

​Stretnutie so Zelenským

Minister zahraničných vecí opísal hodinové stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. „Vypnutá eletrina, kúrenie na 10 stupňov, doprovod svieti baterkou, prechádzate takýmto priestorom, poznáme to z akčných filmov,“ opísal Rastislav Káčer príchod k prezidentovi.

„Skromný, pokojný, ale rázny človek, ktorý má v hlave všetko upratané. Reaguje na všetky detaily,“ dodal šéf slovenskej diplomacie na adresu Zelenského.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 8.12.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti