Demokratická platforma OĽaNO, Klus a Šeliga chcú presunúť odvolávanie vlády na január

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Demokratická platforma OĽANO a ďalší nezaradení poslanci ako Martin Klus a Juraj Šeliga chcú presunúť hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde, ktoré má prebehnúť v utorok, na mesiac január. 

„V rozprave zazneli podnety, že je o čom rokovať. Sme presvedčení o tom, že potrebujeme viac času. Nedá sa to stihnúť za dva dni,“ uviedol na tlačovej konferencii Martin Klus. Podotkol, že Hegerova vláda nebola nikdy tak blízko pádu, ako je dnes. Dodal, že o budúcnosti vlády môže rozhodnúť každý jeden hlas. 

Skupina pätnástich poslancov argumentuje, že do januára by mali dostatok času na prerokovanie, ako si SaS predstavuje rozumnú rekonštrukciu vlády Eduarda Hegera, ktorú vo štvrtok pripustil líder SaS Richard Sulík. 

„Stojíme tu ako ľudia, ktorí odmietajú predčasné voľby. Tie môžu priniesť triumfálny návrat Smeru a Hlasu,“ povedal Klus a vyzval všetkých poslancov, aby sa zamysleli nad spomínanou možnosťou preložiť hlasovanie na január. 

Prečítajte si tiež:

​„Neopakujme rovnakú chybu. Iba blázon vstúpi dvakrát do tej istej rieky a očakáva iný výsledok,“ uviedol Juraj Šeliga v súvislosti s možnosťou, že by predčasné voľby vyhral Smer-SD.

Šeliga tvrdí, že skupina poslancov, ktorá sa zúčastnila tlačovej konferencie, je ochotná zastávať úlohu mediátorov, aby dokázala vláda Eduarda Hegera aj naďalej pokračovať.

„Vykročili sme von z toho detinského sporu, že sa dvaja lídri nedohodli. Vykročili sme aj zo straníckeho sporu, toto musíme ukončiť, zatiahnuť ručnú brzdu,“ uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Súčasnú situáciu označil minister za zlomovú a historickú, pričom povedal, že po utorkovom hlasovaní nemusí byť nič tak ako doteraz. „Týchto 15 ľudí vystúpilo zo straníckych kójí a hovoria ako demokrati Slovenska. Takto sa môže začať budúcnosť demokratického Slovenska," povedal Budaj. 

Reakcia SaS

Na tlačovú konferenciu zareagovala aj SaS. Od občiansko-demokratickej platformy očakávali, že vyzvú Igora Matoviča na odchod a na rekonštrukciu vlády. Odloženie hlasovanie je podľa liberálov odložením problému a nie jeho riešením.

„Je úsmevné žiadať o odloženie hlasovania o dôvere vlády Eduarda Hegera. Opakovane počúvame o červených čiarach pána Budaja a Juraja Šeligu, avšak v realite ich viackrát popreli. Utorkové hlasovanie ukáže, kto podporuje túto vládu. Priestor na rokovanie bol od 6. júla, avšak doteraz nebol nikto z občiansko-demokratickej platformy schopný pomenovať, čo je najväčší problém tejto vlády. Odmietame preto ďalej traumatizovať spoločnosť,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti