Domáce

V lekárňach nechávame nekresťanské sumy. Vieme, ako ušetriť

V lekárni nechávame veľké peniaze.
Zdroj: TV Markíza

Slobodu výberu lieku často nevyužívame, a teda ani nešetríme.

Neuveriteľné, koľko sme ochotní zaplatiť za lieky. Za mesiac necháme v lekárňach vyše 12 miliónov eur. Mohli by sme pritom ušetriť, stačí si namiesto značkového lieku vybrať tzv. generikum s rovnakými účinkami. Slobodu výberu často nevyužívame, a teda ani nešetríme.


Zdroj: TV Markíza

Značkový originál, alebo lacnejšia náhrada lieku s rovnakým účinkom? Výber je na nás, a rozhodujeme sa takto. "Vo veľkej väčšine keď im aj povieme doplatky, tak si to rozmyslia a vrátia sa k svojmu pôvodnému lieku," hovorí lekárnička Magdaléna Senášiová.

"Ak by sme mali uviesť ten pomer generické lieky verzus normálne lieky, tak je to 60 ku 40," hovorí Martina Lidinská z ministerstva zdravotníctva.

Hoci nám lekári predpisujú iba účinné látky, v zátvorke na recepte môžu poradiť aj konkrétny liek, a robia to často. Podľa odhadov ministerstva zdravotníctva ale aj podľa skúseností z lekárni približne 90% lekárov odporúča pacientom nie len účinnú látku, ale aj konkrétny liek, ktorý by si mali vybrať.

Iba pre porovnanie. Napríklad tabletky na srdce, ktoré patrili minulý rok medzi tri najviac vydávané lieky majú teraz doplatok 2,59 eur. Náhrada stojí 28 centov.

O generikách sa vedú aj polemiky, sú aj pacienti, ktorí lacnejším liekom nedôverujú. Na to je tu už lekár ale aj lekárnik, aby ste sa s nimi o vhodnom lieku poradili. Záverečný výber je však na vás.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti