Po celom Slovensku sa rozozvučali sirény. Ukrajinku skúšky vydesili a pripomenuli jej prvé dni vojny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sirény sa v piatok rozozvučali po celom Slovensku. Od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine to bolo po prvý raz a väčšinu sirén v mestách na diaľku zapínali z Bratislavy. Dvojminútová skúška však bola pre niektorých ľudí desivá.

Každú technológiu treba z času na čas preskúšať. Sirény u nás od začiatku vojny u nášho východného suseda mlčali. V piatok sa rozozvučali na plno a vystrašili Zorianu, ktorá o skúške nevedela.

„To je zvuk, ktorý ohlasuje smrť. Je to zvuk, ktorý znamená, že budú padať bomby. Ja som nevedela, že sa to takto skúša,“ povedala nám obyvateľka Ľvova Zoriana.

Hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová dodáva, že ľudí nechceli stresovať, preto sa skúšky od marca vykonávali len v tichej podobe.

Prečítajte si tiež:

„Mne to pripomína prvé, najstrašnejšie dni, keď sa rozozvučala siréna a moja dcéra sa práve kúpala, tak som ju celú mokrú a trasúcu sa vytiahla a skryli sme sa. Nevedela som ju utíšiť,“ spomína na hrozivé dni Zoriana.

Väčšinu sirén na poludnie spúšťali centrálne. Ministerstvo vnútra nakupuje nové sirény z európskych peňazí a potrebuje ich odskúšať. Na Slovensku je ich vyše 2400 a napríklad v Prešove nefungovali tak, ako mali. 

Boli sme sa pozrieť aj na Koordinačnom stredisku Integrovaného záchranného systému v Žiline. Počas skúšky zisťovali odozvu a všetko budú hlásiť na centrálu do Bratislavy.

„Na základe informácií z Okresných úradov, ktoré majú na starosti jednotlivé obce a mestá, budeme robiť štatistiku z tejto skúšky,“ uviedol vedúci koordinačného strediska IZS Žilina Miroslav Bobčík.

Tieto sirény po novom striedajú moderné elektronické a schopné fungovať, aj keď by nešiel elektrický prúd.

Skúška sirén je dôkazom toho, že všetko funguje tak, ako má. A ľudia z civilnej ochrany dúfajú, že nikdy nebudú musieť sirény použiť na ten účel, na ktorý sú primárne určené.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti