Ružinovská nemocnica, kde vyoperovali nesprávne oko, dostane pokutu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ružinovská nemocnica, v ktorej pacientovi vyoperovali nesprávne oko, dostane pokutu. Úrad pre dohľad tak rozhodol rok od fatálnej chyby lekárky. Polícia prípad stále vyšetruje.

Päťdesiatročný onkologický pacient prišiel na operáciu oka do nemocnice vlani na jeseň. Pred vstupom na sálu mu mali prelepiť zdravé oko. Stal sa však tragický omyl, prelepili mu to choré.

Nevšimla si to ani lekárka s dlhoročnou praxou, ktorá zákrok robila. Pacient nakoniec prišiel o obe oči.

Prečítajte si tiež:

Lekárka, ktorá podľa vedenia nemocnice odoperovala tisícky očí, sa po prevalení chyby vyjadrila, že na seba berie plnú zodpovednosť a mrzí ju to.

„Bolo to zlyhanie operačného tímu, pani doktorka, ktorá ho viedla, už u nás nepracuje a berie to ako svoje vážne osobné zlyhanie,“ uviedla hovorkyňa UNB Eva Kliská.

Úrad pre dohľad dostal podnet až v máji, teda po polroku a začal ho prešetrovať.

„Dohľad úrad uzavrel s tým, že prípad je opodstatnený a v priebehu budúceho týždňa začne úrad správne konanie na báze udelenia pokuty a nápravných opatrení,“ skonštatoval zástupca predsedníčky ÚDZS Michal Palkovič.

Nemocnica môže dostať maximálnu pokutu vo výške takmer 10-tisíc eur. 

Univerzitná nemocnica nás informovala, že pre citlivosť prípadu a žiadosť rodiny sa už viac k tejto téme vyjadrovať nebude.

Prečítajte si tiež:

Po nešťastnej udalosti preškolila personál očnej kliniky v predoperačnej príprave a prísne rieši aj „checklisty“.

Práve dôkladným vyplnením tzv. kontrolných listov, v ktorých personál odpovedá napríklad aj na to, na ktorej strane sa má zákrok vykonať, sa nešťastnej udalosti mohlo predísť.

Niektoré nemocnice predoperačné „checklisty“ vypĺňajú, iné ich vraj takpovediac iba majú. Po incidente ich ružinovská nemocnica začala striktne vypĺňať pred každým zákrokom. 

Problémom stále zostáva aj to, že nemocnice nie sú zvonku kontrolované. Štatistiky o zlyhaniach posielajú úradu raz za rok.

„Pacient má niekoľko nárokov, na odškodnenie za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia a je tu aj zásah do práva na ochranu osobnosti, ktorého zložkou je aj zdravie. Je tu na mieste podať žalobu a žiadať od nemocnice náhradu nemajetkovej ujmy, tu sa môžeme baviť o desiatkach až stovkách tisíc eur,“ hovorí súdny lekár a advokát Peter Kováč.

Polícia prípad nešťastnej udalosti ešte stále vyšetruje. Podľa úradu pre dohľad najviac pochybení, ktoré aktuálne riešia, je v stomatológii.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti