Domáce

Za týchto podmienok Procházka pripúšťa koalíciu so Smerom

Predseda Siete Radoslav Procházka
Predseda Siete Radoslav Procházka Zdroj: TASR

Predseda vlády Robert Fico viac preferuje dvojkoalíciu ako vládu jednej strany.

Premiér a predseda vládnej strany Smer-SD by pred samostatným vládnutím v nasledujúcom volebnom období uprednostnil dvojkoalíciu. Uviedol to na HN Clube, ktoré organizujú Hospodárske noviny. „Dávam prednosť stabilnej silnej dvojkoalícii, ktorá by mohla mať nový program na ďalšie štyri roky. Usilujeme sa o to," vysvetlil Robert Fico.

Na jeho slová reaguje aj predseda momentálne najsilnejšej opozičnej strany #Sieť Radoslav Procházka. Ten presne pomenoval, za akých okolností by išiel do vlády so socialistami. „Myslím si, že Smer by bol ochotný pristúpiť na podporu nášho plánu, v prípade, že by vo voľbách získal 28 percent a my 22," povedal Procházka. Inými slovami, medzi mimoparlamentnou #Sieťou a Smerom musí byť menší rozdiel, aby v prípadnej vláde boli subjekty rovnocennejšie.

Na predvolebnej spolupráci sa nedohodli

Pred nedávnom sa stretli tri opozičné strany Most-Híd, KDH a #Sieť, ktoré rokovali o možnej predvolebnej spolupráci. Béla Bugár aj Ján Figeľ očakávali od stretnutia viac. „Nám ide o spoluprácu troch strán, ktorá by mohla byť základom budúcej stabilnej vlády a mohla by podnietiť voličov, aby išli k volebným urnám. Aby voliči začali veriť, že je tu alternatíva. Táto naša alternatíva neprešla kvôli Procházkovi, ktorý má svoju predstavu," povedal po rokovaní Bugár. Myslí si, že to, čo bude po voľbách, treba riešiť až po nich.

Ján Figeľ jasne nepovedal, že dohoda stroskotala na Procházkovi. „Ja sám som čakal od stretnutia viac, ale to nič nemení na odhodlanosti KDH a blízkych strán dosiahnuť politickú zmenu na Slovensku. Sme odsúdení na spoluprácu, ak chceme úprimne dosiahnuť politickú zmenu," uviedol Figeľ.

„Je dôležité sa rozprávať. Každú takúto príležitosť vnímame s pokorou. Využili sme možnosť sa porozprávať. Zopakoval som náš postoj, partneri zas svoj. Bolo to zmysluplné a konštruktívne. Cieľom nebolo dosiahnuť dohodu, ale povedať si do očí postoje, ktoré chceme dosiahnuť," uzavrel Procházka.


BRATISLAVA/TASR, mm

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.