Na Slovensku zaznamenali zriedkavé ochorenie psov, pri ktorom sa za pár hodín uškriabu k smrti

Na Slovensku zaznamenali zriedkavé ochorenie psov, pri ktorom sa za pár hodín uškriabu k smrti
Ilustračná snímka Zdroj: Unsplash/ Josiah Ness

Veterinárna ambulancia Kysuce upozorňuje psíčkarov. Na ich ambulancii zaznamenali nebezpečné ochorenie, takzvanú Aujeszkyho chorobu, ktoré je pre psov smrteľné.

V súčasnosti naň v praxi neexistuje účinná vakcína ani liečba, tvrdí veterinár Dominik Macko. Odborník dodáva, že ide o veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré sa na Slovensku často nevyskytuje.

Rýchly priebeh

Ide o vírusové ochorenie, ktoré sa nazýva aj pseudobesnota a u psov má veľmi rýchly priebeh.

Medzi typické znaky nákazy patrí intenzívne svrbenie, najmä v okolí hlavy a papule, škrabanie do krvi až sebapoškodzovanie. Na miestach svrbenia bežne dochádza k vytváraniu otvorených rán.

Svrbenie následne prechádza do neurologických príznakov, ako sú kŕče či obrna jazyka.

„Pes sa v podstate uškriabe k smrti,“ skonštatoval veterinár Macko.

Nakazené zviera hynie zväčša do 12 a výnimočne až 36 hodín od výskytu príznakov. Inkubačné štádium trvá u psov od dvoch do desiatich dní. Počas tejto doby si majiteľ zvyčajne nič nevšimne.

Prečítajte si tiež:

Prevencia neexistuje

V súvislosti s daným ochorením sú najviac ohrozené poľovné psy. Prenášačom a zdrojom nákazy je totiž diviačia zver. Rizikom je akýkoľvek priamy kontakt s telom diviaka a nákaza sa dá nepriamo preniesť sekrétmi alebo krvou.

Pes, pri ktorom výskyt ochorenia na Kysuciach zaznamenali, sa s diviakom stretol priamo na poľovačke v Ochodnici.

Podľa Macka neexistuje iná prevencia ako opatrnosť majiteľa. „Psa netreba púšťať k uhynutému diviakovi, ku ktorému ho to prirodzene ťahá. Strážiť to treba vôdzkou,“ tvrdí veterinár.

Dôvodom nákazy môže byť aj konzumácia diviačieho prípadne bravčového mäsa. Vyhnúť sa jej dá podľa zverolekára v tomto prípade sledovaním pôvodu mäsa, prípadne jeho prevarením.

Prečítajte si tiež:

Hrozba aj pri venčení

Ambulancia na Kysuciach podotýka, že nákaza je možná napríklad aj pri venčení na rozrytej pôde po diviakoch. „Závisí to od podmienok prostredia. V truse vie vírus prežiť aj dva týždne, v tráve dva dni, v mäse až sedem mesiacov,“ uvádzajú veterinári.

Ak sa diviak infikuje, stáva sa nositeľom vírusu doživotne. Nakazené zviera však vírus vylučuje len v takzvanej viremickej fáze. Ide o obdobie, kedy má z rôznych dôvodov oslabenú imunitu, napríklad pre stres, ktorý vyvolávajú aj poľovačky typické pre toto ročné obdobie.

V spomínanej fáze sa infikovaný diviak stáva nebezpečným pre ostatné zvieratá, okrem vlastného druhu aj pre psovité a mačkovité zvieratá.

Ochorenie nie je prenosné na človeka. Zároveň nie je možný prenos medzi inými zvieratami, napríklad zo psa na iného psa či mačku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.