Malé pivovary na Slovensku ohlasujú boom. Takto na ne reagujú veľkí hráči

Čapovanie piva - ilustračné foto
Čapovanie piva - ilustračné foto Zdroj: TASR

Spotreba piva klesala, ale v poslednom období sa situácia stabilizovala.

Kríza v roku 2009 sa odzrkadlila aj na spotrebe piva na Slovensku, ktorá kontinuálne klesala. Teraz sa podľa odborníkov situácia stabilizovala. Malé pivovary však hlásia značný záujem o ich služby a každý rok na našom trhu vzniknú v priemere štyri nové. Veľké pivovary ich vnímajú ako spestrenie trhu.

Stabilizácia spotreby piva

„V posledných rokoch dochádza k istej stabilizácii pivného trhu najmä vďaka inováciám pivovarov a rozširovaniu portfólia ponuky. V roku 2014 bola spotreba piva na jedného Slováka podľa údajov Štatistického úradu 70,4 litra," uviedla Júlia Hurná zo Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Potvrdzujú to aj zástupcovia veľkých pivovarov na Slovensku. „Pokiaľ ide o vývoj na slovenskom trhu s pivom, ten aj v tomto roku pokračoval v stabilizácii. Pozitívny vplyv na predaj piva malo samozrejme mimoriadne horúce počasie počas letných mesiacov," uviedla manažérka spoločnosti Heineken Hana Šimková.

Súhlasí s ňou aj riaditeľka firemných vzťahov a komunikácie Pivovary Topvary Drahomíra Mandíková a dopĺňa, že jedným z dlhodobo charakteristických znakov je aj pokles predaja čapovaného piva v prospech predaja toho baleného.

Mále pivovary hlásia zvýšený záujem

Na opačnom brehu sa ocitli mále pivovary, ktoré hovoria o značnom náraste o ich služby. Vyzdvihujú hlavne fakt, že ich je momentálne 40 a žiadny z nich nezanikol ani napriek nadnárodným gigantom. „Mnohých ľudí už omrzelo piť klasické unifikované pivá, ktoré chutia všetky na jedno kopyto," povedal predseda Asociácie malých nezávislých pivovarov Slovenska Ľubomír Vančo.

Zároveň dodal, že malé pivovary ponúkajú rodinnú atmosféru, tradície a nové zážitky súvisiace nielen s pivom, ale aj s prostredím, v ktorom ho vypijú.

Ako reagujú veľkí hráči?

Na boom malých pivovarov pomaly začínajú reagovať aj giganti, ktorí do svojej ponuky čoraz častejšie zaraďujú rôzne pivné špeciality. Podľa nich takto malí pivovarníci prispievajú k dynamickému prostrediu. K ich narastajúcej popularite sa však stavajú skôr diplomaticky.

„Z nášho pohľadu nerozdeľujeme pivovary na malé a veľké, ale na tie, ktoré varia kvalitné a dobré pivo a zároveň pomáhajú budovať celú pivnú kategóriu," uviedla riaditeľka firemných vzťahov a komunikácie Pivovary Topvar Drahomíra Mandíková.

Podobný názor majú aj v pivovare Heineken. „Každého výrobcu piva, ktorý rešpektuje prísne pravidlá platné pre hygienu a zabezpečenie vysokých štandardov kvality si vážime ako nášho konkurenta," uviedla manažérka spoločnosti Hana Šimková.

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu zas hovorí o pestrosti. „Naše združenie vníma trend minipivovarov ako spestrenie pivného trhu tak z hľadiska rozmanitosti chutí a vplyvu na rozvoj malého podnikania," uzavrela Júlia Hurná.


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Pivovar

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.