Poslanci prijali rady Kisku. Zákon o splátkach a lízingu schválili so zmenami

NR SR, hlasovanie, parlament.
NR SR, hlasovanie, parlament. Zdroj: TASR

Novela Občianskeho súdneho poriadku má za hlavný cieľ zvýšenie ochrany spotrebiteľov.

Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes opätovne prijali novelu Občianskeho súdneho poriadku, ktorú parlament prvýkrát schválil už 9. decembra, ale prezident SR Andrej Kiska ju poslancom vrátil. Plénum novelu schválilo aj so zmenami, ktoré hlava štátu navrhla.

Kiskovi sa nepozdávali úpravy súvisiace so spotrebiteľskými úvermi. Vďaka pozmeňujúcemu návrhu, ktorý predniesol jeden z predkladateľov právnej normy Róbert Madej (Smer-SD), malo byť po novom možné poskytnúť spotrebiteľský úver len bezhotovostným prevodom finančných prostriedkov na platobný účet spotrebiteľa, poštovým poukazom, ktorého adresátom je spotrebiteľ, alebo platobným prostriedkom vydaným na meno spotrebiteľa.

V praxi mohol nastať problém

Takto schválené znenie zákona by však mohlo podľa prezidenta spôsobovať problémy v právnej interpretácii a aplikácii zákona v praxi. "Môže to viesť k nejasnostiam, či a za akých okolností bude možné ponúkať splátkový predaj alebo kúpu vecí formou lízingu, čo nepochybne nebolo úmyslom predkladateľov schváleného pozmeňujúceho návrhu," vysvetlil Kiska.

Poslancom preto navrhol, aby novelu schválili so zmenami. Tí jeho návrh prijali. Do zákona sa tak doplnilo, že danou zmenou nie je dotknuté bezhotovostné poskytnutie viazaného spotrebiteľského úveru, poskytnutie spotrebiteľského úveru bezhotovostne na splatenie iného úveru alebo úverov úhradou veriteľovi oprávnenému poskytovať úver.

Chcú zvýšiť ochranu spotrebiteľa

Novela Občianskeho súdneho poriadku má za hlavný cieľ zvýšenie ochrany spotrebiteľov v súdnych konaniach pred všeobecnými súdmi a boj proti úžere. Novela z dielne poslancov vládnej strany Smer-SD má okrem iného zamedziť zneužitiu niektorých právnych inštitútov proti spotrebiteľom a zabezpečiť, aby nedochádzalo k vydávaniu rozsudkov, ktoré potvrdzujú nároky veriteľov s príslušenstvom vo výške dosahujúcej úžeru, napríklad úrok viac ako 90 % ročne.

Ako uviedli vládni poslanci, hoci princípy ochrany spotrebiteľa sú súdy povinné uplatňovať vždy, mnohokrát túto povinnosť opomínali v konaniach, kde bol uplatnený nárok zo zmenky. Návrh zavádza výslovnú povinnosť súdu skúmať aj pri zmenkách, či tieto neboli vystavené v súvislosti so spotrebiteľským vzťahom.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti