Domáce

Je rakovina prenosná? Vedci zverejnili príklad zo zvieracej ríše

rakovina
Zdroj: Shutterstock.com

Nie je ale dôvod na paniku.

Rakovina v nás všetkých vzbudzuje strach. Upokojovalo nás aspoň to, že nie je prenosná. Britskí vedci však zverejnili príklad zo zvieracej ríše, ktorý ukazuje, že to nie je celkom tak. Najstarší známy druh rakoviny, ktorý sa vyskytuje dodnes, sa totiž rozšíril práve prenosom zo psa na psa. 

Zdroj: Shutterstock.com

Keby sme sa vrátili 11-tisíc rokov dozadu, našli by sme prvého nositeľa rakoviny genitálií. Je ním predchodca dnešného sibírskeho huskyho. Zákerné ochorenie sa na ďalšie generácie rozšírilo pohlavným stykom.

Tento nádor sa u psov vyskytuje dodnes, aj keď v strednej Európe ho údajne nenájdeme. Nie je však jediným prenosným druhom rakoviny v zvieracej ríši.

A čo my ľudia a prenosná rakovina - máme dôvod sa obávať? Napríklad o HPV, teda ľudskom papilovíruse je známe, že spôsobuje rakovinu krčka maternice, či vaječníkov. A netýka sa len žien. 

Medzinárodná organizácia pre výskum rakoviny klasifikuje šesť druhov vírusov ako karcinogénnych. Na zoznam patrí aj helikobakter, ktorý môže spôsobiť rakovinu tráviaceho traktu. Dôvod panikáriť, že sa nakazíte rakovinou, však väčší, ako pred zhliadnutím tejto reportáže, nemáte.

Treba si uvedomiť, že sa neprenáša choroba, ale faktory, ktoré ju môžu spôsobiť.BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.