Ceny potravín opäť narástli. Za vianočný nákup si tento rok poriadne priplatíte (výpočet + tabuľka cien)

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Medziročne ceny tovarov a služieb vzrástli v novembri 2022 na hodnotu 15,4 %, čo je stále najvyššia úroveň za posledných viac ako 22 rokov. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Infláciu ťahá neustávajúce zdražovanie potravín

„Tempo zdražovania v novembri zrýchlilo hlavne v oblasti potravín a nealkoholických nápojov a to na 27,8 %. V prípade bývania sa ceny zastabilizovali na úrovni 16,4 %. Obe tieto oblasti sa vďaka ich mohutnému zastúpeniu v spotrebnom koši podpísali výrazne pod celkový nárast cien v novembri 2022,“ hovorí analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

Zdroj: Štatistický úrad SR

Vyššie ceny boli medziročne vo všetkých 12 sledovaných výdavkových skupinách (odboroch) domácností, polovica z nich dosiahla medziročný rast nad 11 %.

Zákazníci v obchodoch platili výrazne viac v podstate za všetky kategórie potravín – za oleje a tuky (47,1 %), mlieko, syry a vajcia (33,3 %), mäso (29,9 %), zeleninu (28,2 %), chlieb a obilniny (27,7 %), cukrovinky a sladké potraviny (21,5 %), ovocie (18,5 %) a ryby a morské plody (17,5 %). Nealkoholické nápoje zdraželi o takmer 18 %.

„To v praxi znamená, že kým v novembri 2021 urobili Slováci a Slovenky nákup potravín za 100 eur, v novembri 2022 to už bolo takmer 128 eur,“ približuje analytička.

Cena za vianočný nákup

Vianoce patria medzi finančne najnáročnejšie obdobie v roku a tento rok nás budú stáť ešte viac. Za vianočné nákupy potravín si priplatíme viac o štvrtinu.

Eva Sadovská opisuje, že ak urobila domácnosť vlani veľký vianočný nákup potravín za 200 eur, tento rok ju vyjde takmer 256 eur. „V košíkoch alebo vozíkoch pritom bude mať tie isté druhy potravín,“ dodáva odborníčka.

Slováci sú v tomto roku svedkami vysokej inflácie, ktorá z mesiaca na mesiac láme rekordy. Obavy z ďalšieho zdražovania môžu byť podľa Sadovskej dôvodom, prečo sa Slováci pustili do vianočných nákupov skôr ako vlani alebo prečo si nákupy rozkladajú v čase.

Čo má vplyv na infláciu?

Rekordné hodnoty inflácie za posledné dve dekády sa zaznamenali doteraz až v troch štvrtinách všetkých odborov.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo dramaticky rastúce ceny potravín a nákladov na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, súhrne tvoria takmer polovicu výdavkov.

Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 15,1 %, za nízkopríjmové domácnosti o 16,1 %, za domácnosti dôchodcov o 16,9 %.

V súhrne za jedenásť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 12,5 % (za domácnosti zamestnancov o 12,4 %, za nízkopríjmové domácnosti o 12,8 %, za domácnosti dôchodcov o 13,6 %).

Prečítajte si tiež:

Čo očakávať v roku 2023?

Sadovská očakáva, že aj v roku 2023 bude rast cien tovarov a služieb výrazný. Pri odhadoch dosiaľ visel otáznik v prípade cien energií pre domácnosti. Tie sú už regulované a odhady sú jasnejšie.

Cena elektriny by v budúcom roku pre domácnosti zdražieť nemala. Za plyn a teplo by sme si mali priplatiť v priemere 15 percent. „Hoci ide o cenový nárast, nemal by byť až taký markantný, akým by bol bez zásahu štátu,“ komentuje analytička.

Podľa slov odborníčky však vyššie ceny energií pociťujú a rôznym spôsobom aj pocítia výrobcovia a obchodníci. Ich vyššie náklady sa tak môžu preniesť aj do vyšších cien tovarov a služieb, ktoré ponúkajú.

„V budúcom roku tak určite na nízku infláciu, napríklad okolo 2 percentného inflačného cieľa eurozóny, môžeme zabudnúť. Počas niektorých mesiacov roku 2023 sa inflácia bude naďalej pohybovať na dvojciferných úrovniach,“ uzatvára analytička Eva Sadovská.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti