Hoax týždňa: Rusi šíria video, v ktorom tvrdia, že túto zimu budú Európania mrznúť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V ďalšom vydaní relácie Hoax týždňa sme sa venovali ruskej propagande, ktorá šíri dezinformácie o vojne na Ukrajine a dodávkach energií do Európy.

Hosťami relácie Hoax týždňa boli psychologička z OZ Zvoľ si info Kristína Blažeková, analytička Globsecu Dominika Hajdu a Miloš Kanjak z ministerstva obrany.

Pozreli sa bližšie na hoaxy, ktoré sa šírili slovenským internetom posledných sedem dní. Prokremeľská propaganda zverejnila video, v ktorom sa s humorom snažia podsunúť ľuďom naratív, že túto zimu budú Rusi v teple a Európania mrznúť.

„Áno, spozorovali sme nárast dezinformácií, ktoré šíria medzi ľuďmi strach, že v Európe nebudeme mať dostatok tepla. To nie je pravda. Zásobníky plynu sú plné a tepla by malo byť dostatok. Tieto naratívy podporujú obavy aj z narastajúcich cien energií,“ skonštatovala Hajdu.

Psychologička Blažeková dodala, že humor je bežne využívaný na propagandu a spomínané video sa snaží presvedčiť o tom, že život v Rusku je lepší ako v iných krajinách.

Kanjak z rezortu obrany priblížil, že od začiatku vojny na Ukrajine šírila ruská propaganda tri hlavné hoaxy. 

„Prvé sa týkali sankcií, ktoré vraj škodia len Európe, nie Rusku. Druhé sa týkali energií a toho, že neexistuje alternatíva k ruskej rope a zemnému plynu a ak áno, bude to drahé. Tretie kolo kampane je o tom, že Rusko sa snaží zastrašiť Európu, že tu všetci zamrzneme,“ dodal analytik.

Prečítajte si tiež:

Posledné dni sa šírilo aj video spoločnosti Gazprom, ktorá vraj zatvára Európanom kohútiky s plynom. Kanjak hovorí, že Gazprom by rád predal všetok zemný plyn, ale európske štáty už odmietajú finančne podporovať Rusko a jeho agresiu u našich susedov.

Posledným hoaxom, o ktorom hostia diskutovali, bolo video, podľa ktorého zahynula na Ukrajine americká vojačka. Experti vysvetlili, že video obsahuje nepravdivé informácie a čo je jeho cieľom.

Celú reláciu si môžete pozrieť hore vo videu.

Pozrite si aj predchádzajúce vydanie relácie Hoax týždňa:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hoax týždňa

Dôležité udalosti