Domáce

Galko naznačil, že medzi neonacistami z Nitry boli aj hasiči

Útok na študentský bar v Nitre.
Útok na študentský bar v Nitre. Zdroj: YouTube

Chce vedieť, či to bolo dôvod, prečo polícia nekonala.

Podpredsedu SaS Ľubomíra Galka zaujíma, či medzi útočníkmi pred nitrianskym barom nebol aj profesionálny hasič. Galko sa na to bude pýtať v utorok na mimoriadnom rokovaní parlamentného brannobezpečnostného výboru ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

„Budem sa pýtať na informácie, ktoré prenikajú na verejnosť, že niektorí z účastníkov bitky patria k hasičom, teda príslušníkom ozbrojených zborov a či toto nie je dôvod, prečo polícia nekonala,“ povedal dnes Galko. 

Zdroj: YouTube

O zvolanie rokovania výboru požiadali opoziční poslanci po zverejnení videa z útoku. Polícia až po zverejnenom videu výtržníkov zadržala. „Za to, že polícia nekonala niekoľko mesiacov, rozhýbala sa až potom, ako bol prípad zmedializovaný, nesie politickú zodpovednosť minister vnútra Robert Kaliňák. Všetky jeho doterajšie vysvetlenia, že polícia chcela len čakať a zisťovať ďalšie skutočnosti, aby mohli byť títo vagabundi obvinení z ťažších trestných činov, sú len výhovorkami. Takíto ľudia mali byť do 24 hodín zadržaní a okamžite obvinení,“ zdôraznil Galko.

Opozícia sa bude podľa Galka na rokovaní výboru pýtať Kaliňáka, prečo polícia v tak závažnom prípade nekonala, hoci mala k dispozícii kvalitný kamerový záznam, aký nemáva hocikedy. Galka zaujíma aj vyvodenie zodpovednosti. „Tento prípad je len špička ľadovca. Takýchto prípadov je obrovské množstvo. Násilie sa rozmáha po celej republike. Nemôžeme akceptovať, aby médiá robili prácu za policajtov,“ uviedol Galko. 

Zdroj: TASR

Galko očakáva od Kaliňáka, že príde s niečím novým a iným, ako doteraz prezentoval v médiách. „Očakávam, že prizná pochybenie konkrétnych ľudí. Zároveň predostrie návrh riešenia. Sankcie proti ľuďom, ktorí mali konať. Pokiaľ príde s informáciami, ktorými sa bude snažiť policajtov obhájiť alebo vyviniť, budem to považovať za pohŕdanie brannobezpečnostným výborom,“ vyhlásil Galko.

Podľa neho opozícia zváži ďalší postup, ak bude Kaliňák naďalej používať trápne výhovorky. Nevylučuje napríklad poslanecký prieskum.

Denník Sme 28. januára napísal, že neonacisti terorizujú študentský bar v Nitre. Radikáli majiteľovi polámali nohu, dvoch ľudí dokopali do bezvedomia. Októbrový útok, ktorý zaznamenali aj mestské kamery, nebol jediný. Problémy tam majú viac ako rok. Extrémisti si podľa Sme cez ulicu otvorili podnik Walhala, ktorý je oficiálne súkromným kartárskym klubom. 

https://www.youtube.com/watch?v=VTFBuYWLEpA


 

BRATISLAVA/ SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.