Na stavbu prišla inšpekcia. Pozrite sa, ako zamestnanci prchali

1_tokacikweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Týždenná akcia Kobry Národného inšpektorátu priniesla výsledky.

Na Slovensku stále prekvitá práca na čierno. Čísla sú alarmujúce. Takmer každý desiaty zamestnávateľ neponúkne ľudom pracovnú zmluvu. A tak síce platí, že bez práce nie sú koláče, no bez riadnej zmluvy prichádzajú problémy.

Inšpekcia v košickom kraji

Je bežný pracovný deň. Robotníci dokončujú kruhový objazd pri Haniske neďaleko Košíc. Keď zbadajú inšpektorov Národného inšpektorátu práce, niektorí odhodia lopaty a snažia sa zo stavby zmiznúť. Jeden z mužov sa rozbehne cez pole. Pri kontrolách je to vraj bežná situácia.

„Ako náhle zamestnanci uvidia inšpektorov, utekajú z tej stavby," tvrdí Miroslava Skičková z Národného inšpektorátu práce.

Do Košíc preto pozvali inšpektorov z celého Slovenska. „Aby si nezvykli, že ich chodia kontrolovať stále tí istí ľudia," vysvetľuje Skičková.

Týždenná akcia Kobry Národného inšpektorátu priniesla výsledky. Odhalili približne 92 nelegálne zamestnaných osôb.

Pozrite si, ako pracovníci bez zmluvy prchali pred inšpekciou:


Mnohí zabúdajú na to, že inšpektor je verejný činiteľ, a tak akýkoľvek fyzický útok na neho je posudzovaný vyššou trestnou sadzbou.

Problémy hrozia tiež zamestnávateľom, ktorý svoji ľudí neprihlásia. Podľa Skičkovej musia za jedného takéhoto zamestnanca zaplatiť minimálne 200 eur.

Ľudia sa tak ocitajú v pasci. Chcú pracovať a zarobiť, no zamestnávateľ ich zoberie jedine načierno.

Oplatí sa im riskovať?

„No z nášho pohľadu sa im to neoplatí, pretože nielen zamestnávateľ môže byť postihnutý pokutou ale aj zamestnanec. Najmä tí, ktorí sú evidovaní na úrade práce ako nezamestnaní," uzatvára Skičková.

V takom prípade im hrozí, že z evidencie ich vyradia a prídu o nárok na všetky dávky.

KOŠICE/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dušan Tokarčík

Dôležité udalosti