Prezidentka poverila vládu E. Hegera dočasným vládnutím a dala jej jasné ultimátum

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok (16.12.) odvolala vládu Eduarda Hegera (OĽANO). Zároveň ju dočasne poverila vykonávaním funkcie v obmedzenom rozsahu.

Zuzana Čaputová následne vyhlásila, že považuje za potrebné, aby sa predčasné voľby realizovali ešte v prvom polroku budúceho roka. Poukazuje pritom na obmedzené vládnutie i nevyhnutnosť prípravy nového štátneho rozpočtu na ďalší rok. V prípade, ak k rozhodnutiu o predčasných voľbách v uvedenom termíne nepríde, hlava štátu pristúpi k ďalším krokom v zmysle ústavy.

Do konca januára

Eduarda Hegera (OĽANO) i ďalších politických reprezentantov žiada k prijatiu krokov, aby Národná rada SR najneskôr do konca januára 2023 prijala všetky potrebné rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám.

Zároveň žiada vládu, aby v prechodnom období prispela skôr k stabilite ako k chaosu. Kabinet by mal výkon svojich obmedzených právomocí podľa nej vykonávať s veľkou zodpovednosťou.

Prečítajte si tiež:

 "Je zrejmé, že takáto vláda nemôže zabezpečovať všetky potrebné kompetencie a je teda jednoznačne vládou dočasnou. Z reakcií politických lídrov po včerajšom rozhodnutí Národnej rady SR je taktiež zrejmé, že tu nie je politická vôľa na zostavení novej vlády s podporou a legitimitou parlamentu," poznamenala.

Prezidentka žiada návrat k poriadku

Odmietla sa viac vyjadriť k Hegerovej vláde. "Urobila som tak nedávno v správe o stave republiky. Konštatujem však, že dráma sa prejavila aj v posledný minútach vášho riadneho vládnutia," uviedla prezidentka.

Slovensko podľa jej slov potrebuje návrat k poriadku, funkčnosti a najmä k plnej pozornosti k riešeniam problémov ľudí, a nie politikov. Avizuje, že urobí všetko preto, aby prispela k pokojnému prevedeniu krajiny k predčasným voľbám.

Kollár chce, aby na budúci týždeň bola schválená zmena ústavy aj rozpočet

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) chce, aby na budúci týždeň bola schválená zmena ústavy o skrátení volebného obdobia a aj prijatý budúcoročný štátny rozpočet. Šéf parlamentu to vyhlásil s tým, že rokovať o tom chce so zástupcami opozície i koalície.</

Národná rada SR vyslovila vo štvrtok (15. 12.) Hegerovej vláde nedôveru. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a premiér Heger sa následne stretli s prezidentkou. Kollár avizoval, že politické strany sa budú musieť dohodnúť na predčasných voľbách. Konať by sa podľa neho mali najneskôr v júni, ešte lepší termín vidí v máji.

Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podala opozičná SaS. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.