SaS má v pláne podporiť zrekonštruovanú vládu. Na novej 76 v parlamente sa nechce podieľať nikto, ani ona

SaS má v pláne podporiť zrekonštruovanú vládu. Na novej 76 v parlamente sa nechce podieľať nikto, ani ona
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Opozícia aj koalícia začala krátko po páde vlády skloňovať predčasné voľby. Paradoxom je, že tie nepreferuje strana, ktorá s návrhom na odvolanie vlády prišla. SaS hovorí o novej 76 a my sme sa pozreli na to, či je takýto scenár v súčasnosti reálny.

Strana SaS, ktorá do parlamentu predložila návrh na vyslovenie nedôvery vláde, nechce predčasné voľby. Preferuje rekonštrukciu vlády, ktorú by podporovala nová parlamentná väčšina alebo kabinet zložený z odborníkov a tvrdí, že tieto možnosti nie sú „mimo hry“.

Zvyšok opozície aj koalícia nestráca čas a hovorí o predčasných voľbách. Igor Matovič (OĽANO) krátko po páde vlády vyhlásil, že sa začala predvolebná kampaň.

Pozreli sme sa preto na to, či je nové zloženie vládnej koalície vôbec možné. Aj prezidentka Zuzana Čaputová pri odvolávaní vlády vyhlásila, že na novú koalíciu neexistuje politická vôľa.

Prečítajte si tiež:

Koalícia aj opozícia sa na niečom zhodla

SaS si za svojim názorom stojí. V stanovisku pre TVNOVINY.sk strana tvrdí, že 76 poslancov sa na podporu zrekonštruovanej vlády nájsť môže. Na opakovanú otázku, kto by ju mal podľa nich zostavovať, neodpovedali. Jasno majú v tom, že SaS jej súčasťou nebude.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) úvahy Richarda Sulíka (SaS) o rekonštrukcii vlády odmieta. Hovorí o čo najskorších predčasných voľbách.

,,V SaS musia očividne trpieť schizofréniou. V jeden deň povalia vládu a odmietnu rekonštrukciu vlády a na druhý deň splietajú o väčšine, ktorá pri dnešnom rozložení síl v parlamente neexistuje,“ uviedla v odpovedi pre TVNOVINY.sk strana Za ľudí. Tvrdia, že všetko je dnes v rukách prezidentky Zuzany Čaputovej.

Podobný názor ako Sme rodina má aj celá opozícia. Smer-SD si myslí, že iné riešenie, ako ísť rýchlo do predčasných parlamentných volieb, ani neexistuje. Nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho (Hlas-SD) odmietajú, že by sa stali súčasťou novej 76 a chcú nanovo rozdané karty.

Trojica poslancov okolo Tomáša Tarabu (Život) požaduje voľby, ako aj ďalší odídenci z ĽSNS okolo Milana Uhríka (Republika). Tvrdia, že nájsť novú stabilnú 76 je v súčasnom parlamente nemožné.

Za predčasné voľby sú aj nezaradení Miroslav Kollár (Spolu) a Tomáš Valášek (PS).

OĽANO ani ĽSNS na naše otázky neodpovedali. Tak či onak je jasné, že na rekonštrukciu vlády politická vôľa nie je a myslí si to aj politológ Michal Cirner.

„Podľa vyjadrení lídrov jednotlivých politických strán, ktoré sú zastúpené v Národnej rade, je tá 76 nie veľmi možná,“ uviedol odborník.

Prečítajte si tiež:

Smerujeme k predčasným voľbám

Podľa jeho názoru možnosť rekonštrukcie vlády nepreferujú lídri opozičných ani koaličných strán. Dôvodov je viacero.

„Ak hovoríme napríklad o strane Smer, Republika či Hlas, je to v zásade aj preto, že by vlastne podporili vládu prezidentky. Nová 76 znamená, že prezidentka by vymenovala novú vládu, ktorá by musela získať dôveru cez programové vyhlásenie vlády. Bola by to prezidentkina vláda,“ povedal Cirner.

„Nakoniec, ani vo vládnej koalícii nemá prezidentka veľmi veľa sympatizantov. Ja si myslím, že ani OĽANO na čele s Igorom Matovičom by do niečoho takého nešli,“ dodal politológ.

Najpravdepodobnejšou možnosťou sú podľa Michala Cirnera predčasné voľby. Myslí si, že sa nevyhneme špekuláciám a možno aj pokusu o vytvorenie novej vládnej väčšiny.

„Politici hľadajú vyjednávacie pozície, trochu aj zahmlievajú verejnosť. Ja si myslím, že to smeruje k predčasným voľbám, skôr alebo neskôr to k tomu dospeje,“ uzavrel odborník.

Prezidentka poverila vládu Eduarda Hegera dočasným vládnutím:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.