Dieťa s tabletom či mobilom v ruke? Týchto pár cenných rád vám v budúcnosti ušetrí množstvo problémov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Mobil ako vianočný darček pre dieťa. Nemusí to byť zlý nápad. Urobte ale všetko preto, aby ste sa neskôr v rodine ešte vôbec porozprávali. 

Psychiatrička varuje rodičov, aby boli obozretní, inak si koledujú o problémy.

„Je veľa hyperaktívnych detí kvôli tomu, že akékoľvek médium dráždi ich nervovú sústavu. Je veľa nervóznych detí, horšie sa učia, majú sťaženú koncentráciu pozornosti,“ vymenúva detská psychiatrička Terézia Rosenbergerová.

Veľmi dlhý čas, ktorý deti pri týchto zariadeniach strávia, sa podpisuje aj pod obezitou a nesprávnym držaním tela. Čas i obsah preto treba regulovať. A to okamžite, ako dieťa dostane telefón do rúk.

Neskôr už je veľký problém, pretože deti naozaj veľmi afektívne reagujú, plačú a hnevajú sa,“ varuje Rosenbergerová.

„ A rodičia dnes sú málo rodičmi, pretože sa boja svojich detí a nechcú mať konflikt a chcú mať pokoj, čiže je jednoduchšie povoliť dieťaťu,“ dodáva.

Prečítajte si tiež:

​To sa zrejme stalo aj u pani Anny. Trápi ju, že sa s ňou jej dospievajúca dcéra skoro nerozpráva.

„Nedá sa s ňou rozprávať, neodpovedá na základné otázky, nepripravuje sa do školy, v domácnosti nepomáha, lebo stále to je len o mobile,“ sťažuje sa matka.

Ako nastaviť pravidlá

Podľa odborníčky, deti do dvoch rokov by sme pred počítačmi, mobilmi, ale aj televízormi mali chrániť úplne. Od dvoch do piatich rokov im môžeme povoliť polhodinu až hodinu denne.

„Už od tej 17 hodiny by malo byť všetko vypnuté, celá elektronika a deti by mali určite pokojnejší spánok, nebolo by toľko desov,“ radí psychiatrička.

Na regulácii sa môžeme s dieťaťom dohodnúť alebo ju nastavíme priamo v mobile.  

„Pokiaľ si rodič nastaví v mobile ochranu, tak môže 24 hodín denne sledovať, ako dieťa to zariadenie využíva. Vidí tam štatistiky, koľko času strávilo pred obrazovkou, prípadne koľko času venovalo sociálnym sieťam a podobne,“ vysvetľuje IT technik Ivan Daráni.

Takisto vieme nastaviť konkrétne obmedzenia.

„ Napríklad, že sociálne siete bude môcť používať iba medzi tou a tou hodinou alebo ich bude môcť používať len určitú dobu,“ dodáva Daráni.

Aplikácii je veľa a netreba sa ich báť. Nainštalovať ich podľa odborníka určite zvládnete.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.