V Hurbanove padol historický rekord

Slovenská ústredná hvezdáreň s planetáriom v Hurbanove.
Slovenská ústredná hvezdáreň s planetáriom v Hurbanove. Zdroj: TASR/Ladislav Vallach

V Hurbanove padol historický rekord. Mali tam najdlhšie súvislé obdobie, 364 dní, bez celodenných mrazov. Trvalo od 15. decembra 2021 do 13. decembra tohto roka. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti.

V posledných rokoch evidujú meteorológovia opakované zaznamenanie mimoriadne dlhých neprerušených období bez výskytu tzv. ľadových dní.

„Obzvlášť v prípade Hurbanova ide o veľmi významný historický staničný extrém v až 122-ročnom kontinuálnom časovom rade príslušných údajov od roku 1901,“ poukázali. V obci Mužla v okrese Nové Zámky zaznamenalo SHMÚ 362 dní bez ľadového dňa, ktorý trval od 15. decembra 2021 do 11. decembra 2022.

Prečítajte si tiež:

​Rekord 678 dní bez celodenných mrazov držia Malacky. Mráz sa tam nevyskytol od 16. januára 1974 do 24. novembra 1975. „Ide o vôbec jediný zistený prípad, keď počas trvania série sa ľadový deň na stanici nevyskytol ani v rámci jednej celej štandardnej chladnej sezóny/polroka, čiže chladná sezóna 1974/1975 tam prebehla bez jediného ľadového dňa,“ uviedlo SHMÚ.

Meteorológovia na základe svojich pozorovaní skonštatovali, že mimoriadne, na lokálnej úrovni až extrémne dlhé obdobia bez ľadových dní na Slovensku v súčasných teplejších klimatických podmienkach výrazne pribúdajú.

Pozrite si predpoveď počasia z 18.12. na nasledujúce dni:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.