Domáce

Z čoho všetkého môžu mať ľudia strach? Neuveríte!

Prekvapenie
Zdroj: Shutterstock.com

Každá fóbia sa podľa psychológa dá vyliečiť.

Gombíky, hrozienka či ostré predmety. Aj tieto bežné veci vedia u niektorých ľudí vyvolať záchvaty extrémneho strachu. Fóbiami sa väčšinou nikto nechváli, no trpí nimi stále viac ľudí.


Potenie rúk, zrýchlenie tepu, a stav pripomínajúci infarkt. Aj tak to vyzerá, keď zaútočí fóbia.

„Fóbia je signál, že niečo hrozí. Keď sa tento strachový podnet mení na stály a príliš silný aj z vecí, kde im nič nehrozí, potom hovoríme o patologickej fóbii," vysvetľuje psychológ Tibor Hrozáň.

Fóbiami údajne trpia ženy dvakrát častejšie než muži. A niektoré sú skutočne kuriózne. Ľudia sa boja vecí, aké by vám ani nenapadli, napríklad horčice alebo vtákov.

„Fóbie viazané na akúkoľvek situáciu, strach z manželstva, z čísla trinásť, z chorôb, z ostrých predmetov, čo sa týka živočíšnej ríše, fóbie z akéhokoľvek zvieraťa, pavúky, hady," nadväzuje psychologička Hana Tichá.

Niektorí ľudia majú panický strach aj z vlastného odrazu v zrkadle, a to nielen ráno, keď sa prvýkrát uvidia. Iní dokonca trpia autofóbiou - boja sa seba samého.

„Duševné dôvody neprichádzajú cez racionalitu. Má nejaký vnútorný problém, dôvody sú dané jeho mindrákmi, jeho neistotami, ktoré mu vyvolávajú taký strach, že nevyjde z domu," pokračuje Hrozáň.

A práve s agorafóbiou, teda strachom z verejných priestranstiev, či strachom zo sociálneho kontaktu, sa psychológovia stretávajú najčastejšie. Dobrá správa, teda, ak netrpíte eufóbiou, čo je strach z dobrých správ, je, že sa dajú liečiť.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

„Vojsť do výťahu nie je žiaden problém a človek má strach doň vôjsť. V rámci terapie ho učia dať tam nohu a ísť von, dve nohy a ísť von, ísť z jedného poschodia na druhé. Cez pozitívnu skúsenosť sa pomaly stráca ten strach," radí psychológ.

Počet ľudí s fóbiami podľa psychológov stúpa. Môžu za to vraj uponáhľaná doba, ktorá na nás kladie stále vyššie a vyššie nároky. Všeobecne totiž platí, že čím napätejšia a oslabenejšia je psychika, tým je náchylnejšia si problémy kompenzovať práve iracionálnymi strachmi. Spoľahlivou prevenciou preto ostáva zbytočne sa nestresovať.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti